İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Daha Çok Kafein Daha Çok Bench

siyah giyinmiş spor yapan sarışın kadının kaslı sırtı

Daha Çok Kafein Daha Çok Bench

Çağımız insanı için kahve artık gündelik hayatın vazgeçilmezi. Hatta güne başlamak için ilk yapılan aktivite, sert bir kahve içip ayılmak... Kafein sadece sabahları uyanmak için değil aynı zamanda sporcuların daha uzun süreli antrenman yapabilmelerinin de çözümü. Kafeinin pek çok alanda bu kadar etkisi varsa o zaman önce kafeini tanıyarak işe koyulalım.

Kafein, Dünya üzerinde 60’ı aşkın bitki ve meyveden elde edilebilen doğal bir madde. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler arasında en yüksek kafein oranına sahip olanlar ise kahve, çay, kola, çikolata. Peki bu gıdaları tükettiğimizde vücuda giren kafeinin etkileri neler oluyor, gelin bakalım.

  • Zihnin açılmasını ve enerjik hissetmenizi sağlar
  • Uyku isteğini bastırır
  • Sindirime yardımcı olur
  • Konsantrasyonu arttırır
  • Böbreklerin daha hızlı çalışmasını sağlayarak idrar miktarını arttırır
  • Kalbinizin daha hızlı atmasını sağlar
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur
  • Kasların kasılma sıklığını arttırarak antrenmanda daha iyi performans elde etmenizi sağlar

Yapılan araştırmalara göre spor öncesinde kafein alımı, merkezi sinir sistemini baskılayarak daha uzun süre antrenman yapabilmenizi sağlar. Kafein kaslardan kalsiyum salınımını attırarak kasların kasılma sıklığını fazlalaştırır ve böylelikle antrenman esnasında gücünüzün artmasına yardımcı olur. Uluslararası Sporcu Beslenme Topluluğu'nun açıklamasında, kreatinin yanı sıra kafein içerikli içeceklerin, çok etkili performans arttırıcılar olduğu vurgulanmıştır. Tabii, kafein almak isteyen sporcunun bu tercihini, kola ve benzeri içeceklerden yana değil, kahveden yana kullanması gerektiğinin de altını çizmiştir.

Ayrıca spor yapan kişiler için zihin-kas bağlantısı dediğimiz olgu da büyük önem teşkil eder. Vücut geliştirme ile uğraşanlar, ağırlık çalışırken konsantre olup odaklanmalı, setlerde her bir tekrarı hissederek kaldırmalıdır. İşte tam da bu noktada, kafein odaklanma kabiliyetimizi arttırıp setlere daha fazla konsantre olmanızı sağlar.

Son olarak kafeinin sporcular için bir diğer önemli özelliği termojenik (vücut ısısını arttırıcı) olmasıdır.  Kafein bu sayede vücut ısınızı arttırarak yağ yakımını indirekt olarak hızlandırabilir. Bu sayede de kafein birçok yağ yakıcı supplement ürününün içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca bazı araştırmalara göre metabolizma hızlandırıcı etkiye de sahiptir.

Sporcular için günlük kafein alımında ortalama 300-400 mg yeterlidir, ortalama olarak bir fincan kahvede 100-120 mg kafein bulunurken yüksek kafeinli Taft Kahve'nin bir fincanından 250 mg kafein rahatlıkla alınabilmektedir.

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

DAHA FAZLA

yukarıdan çekilmiş filtre kahve çekirdek kahve espresso kaşığı ve latte

Daha İyi Bir Kahve Demlemek İçin 5 Tüyo

Evde kendi kahvenizi öğütmek, pek çoğunuzun da bildiği gibi epey maliyetli olabilir.

Daha fazlasını oku
Müzisyen klavye çalıyor

Kahveler İle Alakalı 6 Popüler Şarkı

Cumartesi, biraz spor ardından bir haftadır görüşülemeyen arkadaşlarla keyifli bir gün ve elbette müzik.

Daha fazlasını oku
Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım