Kafein Olimpiyatlarda Serbest mi?

Olimpiyat kuralları sürekli olarak yapım ve gelişim halinde. Birçok uluslararası yarışmalar, haksız yere kazanç olamaması için, vücuda alınan maddeler üstünde oldukça sıkı çalışıyor. Peki yasaklı maddeler arasına kahve giriyor mu? Olimpiyata katılacak olan yarışmacılar kafein tüketebilir mi? Bu soru sandığınızdan daha karmaşık hale geldi ve kafein kullanımı hakkındaki düşünceler geçtiğimiz yıllarda birçok kez değişime uğradı.

Kafein yıllarca Olimpik yarışlarda kabul edilemez madde olarak görüldü, hatta 1972 yılında Bakaava Buidaa Judo dalında gümüş madalya kazandıktan sonra vücudunda kafein tespit edilerek madalyası geri alınmıştı. Ancak 2004 yılında, olimpiyatlar için yasaklı maddelere karar veren Dünya Anti-Doping kurulu, kafeinin performansı arttırmasına rağmen tekrardan kafeini yasaklı maddelerin içinden çıkarma kararı aldı.

Peki Kafein sporculara nasıl bir fayda sağlıyor?

Kafein vücuttaki kaslara güç ve enerji verirken aynı zamanda dayanıklılığı arttırıyor. Bu da özellikle uzun mesafe koşan sporcular ya da normalden uzun süre enerjisini koruması gereken sporcuların oldukça yararına oluyor. Öncelikli olarak vücuttaki yağ deposunun kan dolaşımına salınımını sağlıyor yani yağ deposunun vücuda hazır enerji olarak kullanımına sebep oluyor. Kafein aynı zamanda odaklanmayı ve reaksiyon süresini arttırıyor ki bu da yine olimpiyatlarda oldukça iyi bir etki yaratıyor. Sporcular aynı zamanda stratejik olarak olimpiyatlarda kuvvetlerinin en yüksek seviyede olması için kafein tüketiyor.

Artık olimpiyat sporcularının kafein tüketmesine izin veriliyor ancak halen daha Dünya Anti-Doping Kurumu tarafından da gözlemlenmeye devam ediyor. Sporcuların kan dolaşımında belli bir miktarda kafein olması kabul görüyor ancak diğer bir önemli nokta şu ki, diğer güçlendirici maddelerden farklı olarak kafein aynı zamanda insanların günlük hayatlarında da tüketmeyi sevdikleri bir madde. Kafeinin metabolizmaya etkisi de insandan insana göre değişmekte olan bir madde olduğundan da karar verilmesi zor bir madde haline getiriyor.

Kafein kullanımı için bir sınır belirlemeye çalışmak ve kafein tüketimi için sporcuları cezalandırmak bu sebeplerden ötürü, 2004 yılında bırakıldı.

Sonuç olarak, sporcular korkusuz bir şekilde yüksek kafeinli kahvelerinin keyfini çıkarabilirler ve yararlarından faydalanabilirler.

Bizler sizlere Taft coffee yüksek kafeinli kahvesi ile hem keyif, hem de güç vermek için buradayız.

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE