Kafeinin Atletik Performans Üzerindeki Etkisi

 

Kafeinin insan vücudu üzerinde olumlu etkileri olduğunu önceki blog yazılarımızda paylaşmıştık. Her ne kadar kafeinin atletik performans üzerindeki etkileri konusunda farklı yorumlar yapılsa da olumlu bazı etkileri olduğu açık.

Glikojen ve yağ, kasların çalışması için gereken iki temel maddedir. Vücudunuza aldığınız kafein, yağ depolarını harekete geçirir ve kasların yağ yakmasını hızlandırır. Bu durum, glikojenin tüketilmesini geciktirir ve daha uzun süreli antrenman imkânı sağlar. Burada, glikojen yakımını başlatan kritik süre, antrenmandaki ilk 15 dakika ve bu 15 dakikalık süreçte vücut glikojen yakmaya başlıyor. Ancak kahve, bu glikojen yıkımını 50% oranında düşürüyor ve yağ yıkımını arttırıyor. Yani kafeinin sporda dayanıklılığı arttıran etken bir madde olduğu aşikâr.

Glikojen-yağ yıkımının yanı sıra kafein, acı eşiğinizin yükselmesine ve antrenman sürenizin uzamasını da sağlar.

Ancak tabii ki, antrenmanlarda kafeinin etkisini tam olarak hissetmek istiyorsanız yapmanız gerekenleri şöyle listeleyelim:

  • Antrenmanda kafeinin etkisini deneyimlemek istiyorsanız antrenmandan 3-4 saat önce kahve için çünkü kafein, kan akışını kısa sürede hızlandırsa da kaslar üzerindeki etkisi kan akışının en yüksek seviyeye gelmesinden birkaç saat sonra gerçekleşir.
  • Eğer bir atletizm yarışmasına hazırlanıyorsanız yarışmadan 3-4 gün önce kafein alımını durdurmakta fayda var çünkü bu süre kafeinin etkisinin maksimize olmasına yardımcı olur.
  • Çeşitli dayanıklılık seviyelerinde ve antrenman sürelerinde kafeinin performansınız üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu doğru ölçümlemeye çalışın ve bu sayede sizin için performansınıza en olumlu etkiyi nasıl sağladığınızı görün.

Taft Coffee ile daha yüksek performansla spor için Taft Coffee 250 gramlık paketini deneyebilirsiniz.

https://www.taftcoffee.com/collections/kahve/products/taft-coffee-250-gram

Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları
Kapat

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle