İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Kahve ile Gelen Mutluluk

kahvecinin önünden geçen araba ve yürüyen adam

Kahve ile Gelen Mutluluk

Kahve sermayesi en büyük olan Avrupa şehri hangisi diye hiç düşündüyseniz, muhtemelen aklınıza ilk önce İtalya , İsveç veya Paris’in en zanaatkâr kahve dükkanları gelecektir. Fakat listenin ilk sırasında kişi başına yılda 12 kilogram kahve tüketemiyle Finlandiya bulunuyor.  Bu verilere bakıldığında Finlandiya halkı için günde sekiz veya dokuz bardak kahve içmek oldukça normal.  Sıcaklığın -40 °C’ye kadar düştüğü günlerde, sıcak bir termos eşliğinde bir fincan kahve içmek çok davetkâr olmalı.

Finlandiya’daki kahve kültürü incelendiğinde, Starbucks gibi çok uluslu kahve zincirlerinin ülkede sadece başkent Helsinki ve havalimanında bulunması garip görünebilir. Ancak bunun basit bir nedeni var; ülkede yeteri kadar ulusal kahve zincirinin bulunması ve bu kuruluşların her köşe başında müşterilerinin olması.

Finlandiya halkı için kahve içmek sosyal bir aktivite olarak kabul edilir ve kahve dükkanları ideal toplantı noktalarıdır. Çat kapı misafirliğe gitseniz dahi bir fincan kahve ile karşılanabilirsiniz. Bu yoğun kahve sevgisi, aşırı pahalı, çok uluslu şirketlerin veya esnaf espresso barlarının çok ötesinde. Samimi bir mahalle kahvecisinden bir arkadaşınızın oturma odasına kadar her yerde sıcak ve ucuz bir fincan kahve bulabilirsiniz.

En çok kahve tüketen birinci ülke Finlandiya iken Norveç , İzlanda, Danimarka ve Hollanda onları tekip ediyor. Türkiye ise kişi başına yılda 400 gram kahveyle 104. sırada. Dünyada en huzurlu ve güvenilir olduğu bilinen ülkelerle en çok kahve tüketen ülkelerin aynı olması sizce bir tesadüf mü? Bence değil :) Her ne kadar sıralamanın gerisinde olsak da Taft Coffee’nin yüksek kafein içerikli kahveleri ile huzuru yakalayabilirsiniz...

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

DAHA FAZLA

masada kahve içen kız ve erkek

Kahve Eşliğinde Flörtünüze Soracağınız Sorular

Sizin de aklınıza hiçbir şey gelmiyor değil mi? Kahvenizi hazırlayın, başlıyoruz.

Daha fazlasını oku
bir kız ve bir erkek köpekle birlikte koltukta gülerek taft kahve içiyor

Kahve Mental Sağlığınıza Gerçekten İyi mi Gelir?

Bir tiyatro oyununa da adını vermiş olan bir cümle ile bugünkü yazıma başlamak istiyorum, “ Yaşamak Denilen bu Zahmetli İş”.  Ne kadar fark etmesek de günlük koşuşturmalarımız ve hızlı yaşam tarzım...

Daha fazlasını oku
Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım