Kahve Tüketirken Neden Su İçmeniz Gerekiyor?

Televizyondaki onlarca sağlık programında duymuşsunuzdur, pek çok sağlık uzmanı sabah uyandığımızda bir bardak su içmemizi öneriyor. Her sabah uykudan uyandığımız ilk dakikalardan itibaren vücudumuz dehidrasyon yaşar. Bu yüzden sabah uyandığımızda içeceğimiz bir bardak su, vücudumuzun sıvı ihtiyacını giderir, metabolizma hızını artırır ve içeceğimiz ilk kahve öncesi vücudumuzu güne hazırlar.

Pek çok çalışma gösterdi ki günlük kahve tüketiminin insan sağlığına pek çok faydası var ama bu esnada vücudun en temel gereksinimlerinden suyu da ihmal etmemeliyiz. O zaman suyun ve kahvenin birlikte tüketilmesinin önemlerini aşama aşama anlatmaya başlayalım.

 

Su, Vücut Fonksiyonlarını Başlatır

Yazımızın en başında da aktardığımız üzere sabah uyandığımız vücut dehidrasyona uğrar ve metabolizmanın güne başlaması için suya ihtiyacı olur.

 

Kahve ve Suyun Ortak Görevi

Kahve, idrar söktürücü olarak işlev gören bir maddedir ve böbrekleri idrar salgılamak için uyarır. Kahve içtiğimizde vücut bütün gece tuttuğu sodyumu suyla beraber atar ve vücut daha da kurur. Bu yüzden su içerek kaybettiğimiz suyu geri almamız gerekir. Sağlıklı ve verimli bir gün geçirmek istiyorsak kahvenin yararları aşikâr ama su da tüketmemiz gerekiyor. Yani, kahvenin ve suyun vücudumuz için tamamlayıcı ve önemli özellikleri var.

Kahve içerdiği asidik bileşikler nedeniyle mide zarımızı tahriş edebilir. Kahve tükettiğimizde midemiz hidroklorik asit üretir. Boş bir mide ile kahve içtiğimizde ise sonuç daha da kötü olur. Çok fazla kahve tüketirsek vücudumuz, gerekenden daha fazla hidroklorik asit üretir ve bu da mineral eksikliği ve sindirim problemlerine neden olur. Bu hasarı en aza indirgemek için, gün içerisinde Taft Coffee ile beraber bol bol su tüketmenizi öneririz.

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE