Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kahve

Son dönemde sağlık programlarının televizyonlara taşınmasıyla her bir besinin sağlıklı mı sağlıksız mı olduğu tartışma konusu oldu. Bugün bir besin için olumlu yorumlar yapan uzmanlar, yarın tam tersi açıklamalar yapabiliyor. Bir de bu karmaşaya internette doğru/yanlış her bilginin yayılması da eklenince herkesin kafası iyice karıştı doğal olarak. Ancak söyleyebiliriz ki kahvenin sağlığınız üzerinde pek çok olumlu etkisi var. Listemize başlayalım:

Kahve Kilo Vermemize Yardımcı Olur

U.S. National Library of Medicine, kahvenin metabolizmaya etkileri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Seçilen 12 sağlıklı insanın 6’sına düzenli olarak kafeinli kahve; 6’sına ise kafeinsiz kahve verildi ve sonucunda 12 kişinin metabolizmaları analiz edildi. Sonuçlara göre, kafeinli kahve tüketen denek grubunun metabolizması tüketimden 3 saat sonra hızlandı.

Kahve Kanser Riskini Azaltır

İngiltere’de kanser üzerine yapılan bir araştırmada kahvenin kansere neden olan hücrelerin gelişimini, insülin hassasiyetinin artmasını ve kronik enflamasonun ortaya çıkmasını engellediği keşfedildi. Ayrıca kahvenin tümör sebebiyle hasar görmüş hücrelerin kansere dönüşmeden ölmesini sağladığı da ortaya çıktı.

Kahve Şeker Hastalığı Riskini Düşürüyor

400.000 denek ile sürdürülen gözlemsel araştırmalara göre kahve içenlerin içmeyenlere göre şeker hastalığına yakalanma riski %25 oranında daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE