Sıcak Havaların Kurtarıcısı Cold Brew

Havaların ısınması ile tüketim alışkanlıklarımız da değişiyor ve sıcak tükettiğimiz ürünlerin yerini soğuklar alıyor ki hiç şüphe yok; buna bayılıyoruz çünkü en büyük kurtarıcılarımız oluyorlar. Yaz aylarında kahve severler olarak, kahveden vazgeçmeyerek kahveyi soğuk tüketmek son birkaç yılda oldukça alıştığımız bir şey haline geldi desek yanlış söylemiş olmayız herhalde. İster buzlu ister sadece soğuk bir şekilde içtiğimiz soğuk kahvelerimiz, yoğun sıcaklığın etkisini azaltırken bir yandan da verdiği mükemmel lezzetle günümüzü daha güzel bir hale getiriyor. Peki nedir bu soğuk kahve? Nasıl demlenir?

 

Öncelikle “cold brew” denilen kahvenin aslında İngilizce olarak, “soğuk kahve” anlamına geldiğini söylemekle başlayalım. Yetkili bir abimiz bunu İngilizce olarak telaffuz ettiğinden dolayı oldukça yaygınlaşıp, bir tabir olarak hayatlarımıza oturdu. Soğuk kahve adını ilk duyduğumuzda, her ne kadar bu ismin kahvenin soğuk servis edilmesi ve içilmesinden dolayı konduğunu düşünsek de aslında, “soğuk kahve” veya “cold brew” denmesinin sebebi bundan çok farklı. Kahvenin soğuk bir şekilde demleniyor olması, yani soğuk demleme yöntemi kullanılıyor ve hiçbir ısıtıcı kullanılmıyor. Sizler çekirdek veya öğütülmüş olarak aldığınız kahvelerinizi evde birkaç dakika içinde demleyerek sıcacık kahve elde edebilirsiniz ancak söz konusu cold brew demlemek olduğunda işler biraz farklılaşıyor. Cold brew demleme işlemi kalınca öğütülmüş kahve çekirdeklerinin yaklaşık 16 - 20 saat arası değişen bir süre boyunca soğuk su ile rafine edilmesi ve akabinde süzülmesiyle elde ediliyor.

 

Cold Brew içmek için evden dışarı çıkmanıza veya kahvecileri gezmenize gerek yok çünkü Taft Coffee yüksek kafeinli Cold Brew’lerini kahvesini sizleri yaz aylarında serinletmek adına, soğuk demleme yöntemi ile demleyerek sizlere sunuyor. Yüksek kafeinli Taft Cold Brew kahveleri ile bir taşla iki kuş vuracaksınız; yüksek kafeinle yaz sıcağının verdiği mahmurluğu atarken, soğukluğuyla ferahlayacaksınız. Üstelik kahveler düzenli olarak demlendiğinden her siparişinizde en taze Cold Brew’lerle karşılaşacaksınız.

 

Taft Coffee Cold Brew kahveniz siz nerdeyseniz orada!

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE