İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Filtre Kahve Yapımı!

Filtre kahve yapımı ve filtre kahve demleme yöntemlerine dair detaylı bilgilendirme ve demleme rehberi bu makalede yer almaktadır.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Filtre Kahve Yapımı!

En çok tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahve, evde kolayca hazırlayabileceğiniz demleme yöntemlerine sahiptir. Öğütülmüş kahvenin demleme işleminin ardından posasından süzülmesiyle filtre kahve elde edilir.

Filtre kahve demlemeye yeni başlayacak kişilerin ilk olarak kullanacakları ekipmanı seçmeleri, ardından demleme adımlarını eksiksiz öğrenerek uygulamaları gerekir. 

Aşağıdaki filtre kahve yapımı tariflerinden size en uygun olanı hemen keşfedin!

Filtre kahve makinesi ve v60 ile filtre kahve yapımı figürler kullanılarak gösteriliyor.
♦️ Bu da ilgini çekebilir  --> Filtre Kahvenin 9 Bilimsel Faydası! 

French Press Nedir?

French press, 19. yüzyılda Fransızlar tarafından icat edilen çay ve filtre kahve yapımında kullanılan bir demleme ekipmanıdır. Sıvı haznesi ve filtre kapağı olmak üzere iki parçadan oluşur. Elektriksizdir ve yıkanabilir filtresi bulunur. Suyla kolayca temizlenebildiği için evde ve ofiste kullanıma uygundur. Farklı boyutlarda cam ve plastik French press seçenekleri bulunur.

French press ile filtre kahve yapımını video üzerinden incelemek isterseniz aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz;

French Press İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 1. Suyunuzu kaynatın ve 1 dakika bekleyin, kaynar su doğrudan kahveye temas ettiğinde yanmasına sebep olacaktır.
 2. French pressinizi ve kupanızı sıcak su ile çalkalayın. Ekipmanlarınızın daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır.
 3. 15 gr kalın öğütülmüş filtre kahveyi French presse koyun ve üzerine tüm kahveyi ıslatacak kadar sıcak su ekleyerek 30 saniye bekleyin. Ön demleme denen bu aşama, kahve lezzetini artıracaktır.
 4. Toplamda 250 ml olacak şekilde kalan suyu ekleyin ve 4-5 dakika demlenmeye bırakın.
 5. French press kapağını aşağı yönlü iterek kahve posasını alt tarafta sıkıştırın. Sonrasında kahveyi süzerek bardağa aktarabilirsiniz. French press ile demlenen filtre kahveniz hazır!
French press ile kahve yapım aşamaları maddeler halinde açıklanmaktadır. Görsellerle desteklenen rehber, filtre kahve hazırlama yöntemini detaylıca göstermektedir.

French Press Olmadan Filtre Kahve Yapımı:

 1. Bir kavanoz ya da büyük bir bardak içine kahveyi ekleyin ve üzerine sıcak suyu dökün. Tüm kahve ıslandığında 30 saniye ön demleme yapabilirsin. 
 2.  Kahve ve suyu iyice karıştırın.
 3. Karıştırdıktan sonra kahveyi beş dakika boyunca demlemeye bırakın.
 4. Demleme işlemi bittikten sonra kahveni süzmek için bir süzgeç kullan. Süzgeç veya kağıt filtre yoksa, bir kumaş parçası ile de kahveyi süzebilirsin.
 5. Kahven hazır! Sıcak bir şekilde servis yaparak, French press olmadan evde yapılmış lezzetli bir filtre kahvenin tadını çıkar!
  Bu adımları takip ederek, kolay ve pratik bir şekilde evde filtre kahve yapabilirsin.

  V60 Nedir?

  V60, 1900’lü yıllarda Japonlar tarafından icat edilen pour over sınıfı bir filtre kahve demleme ekipmanıdır. İsmini V şeklinden ve 60 derecelik yan açısından alır. Kupa veya sürahi üzerine oturtulan v60’ın üzerine filtre kağıdı yerleştirilerek filtre kahve demleme ünitesi kurulur. Elde edilen kahve berrak bir yapıya sahiptir.

  Hasas tartı üstündeki sürahinin üzerine oturtulan v60 kahve demleme ekipmanı kullanılarak filtre kahve yapılmaktadır.

  V60 İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

  1. V60’ı kupa üzerine oturtun ve filtre kağıdını yerleştirin.
  2. Filtre kağıdını, v60’ı ve kupanızı sıcak suyla çalkalayın. 
  3. İnce öğütülmüş 15 gr kahveyi filtre kağıdının üzerine ekleyin ve kahveyi elinizle düzleyin.
  4. Tüm kahveyi ıslatacak kadar suyu gezdirerek ön demleme işlemini gerçekleştirin.
  5. Toplamda 250 ml olacak şekilde kalan suyu dairesel hareketlerle kahvenin üzerine ekleyin.
  6. Tüm kahve süzüldükten sonra servis edebilirsiniz. V60 ile hazırlanan filtre kahveniz hazır!
  V60 filtre kahve demleme ekipmanıyla filtre kahve hazırlama aşamaları sırasıyla gösterilmiştir.

  Moka Pot Nedir?

  Moka pot, İtalyanla tarafından icat edilen ocak üstü bir kahve demleme ekipmanıdır. Üç parçadan oluşan alüminyum malzemeden üretilir. Su haznesi, kuru kahve haznesi ve demlenen kahvenin biriktiği bir üst hazneye sahiptir. 

  Espressoya yakın bir kahve elde etmenizi sağlar. Demlenen kahve oldukça yoğun ve gövdelidir. Demleme işleminin tam olarak gerçekleşmesi için moka potun tüm haznelerinin tamamen doldurulması gerekmektedir.

  Moka pot ile filtre kahve demleme aşamaları görsel üzerindeki işaretlerle gösterilmiştir.

  Moka Pot İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

  1. Moka potun en alt haznesine su ekleyin. Soğuk su kullanarak daha lezzetli bir kahve elde edebilirsiniz.
  2. Ortadaki hazneye kahve ekleyip düzleyin. Bu aşamada kahveyi sıkıştırmamaya dikkat edin.
  3. Moka potu ocağa yerleştirip kısık ateşte pişirmeye başlayabilirsiniz. 
  4. Tüm kahve üst haznede biriktiği zaman filtre kahveniz servise hazır hale gelir.
  Moka potun kullanımı ve moka pot ile filtre kahve hazırlama yöntemi maddeler halinde açıklanarak rehber niteliğinde tarif edilmiştir.

  Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

  Filtre kahve makinesi, öğütülmüş kahve ve su ile filtre kahve demlemenizi sağlayan elektrikli bir demleme ekipmanıdır. Kağıt filtreli ve metal filtreli olmak üzere iki çeşidi bulunur. Ofis ve kafe kullanımı için endüstriyel türleri de bulunmaktadır.

  1. İlk olarak filtre kahve makinesinin su deposuna bir kişi için 250 ml su ekleyin.
  2. Makinenin üst kapağındaki filtre bölümüne bir kişi için 15 gr kahve ekleyin. Eğer makineniz kağıt filtreliyse, önce filtre kağıdını yerleştirmeniz ardından kahve eklemeniz gerekir.
  3. Tüm kapakları kapatıp makinenizi çalıştırabilirsiniz. Tüm kahve demlenip sürahide toplanacaktır. Filtre kahveniz hazır.
  Filtre kahve makinesi kullanılarak filtre kahve demleme yapımı maddelerle açıklanarak tarif edilmiştir.

  Filtre Kahve Makinesine Ne Kadar Kahve Konur?

  Filtre kahve makinesinde hazırlayacağınız 1 porsiyon filtre kahve için 15 gram kahve yani 2 tepeleme tatlı kaşığı yeterli olacaktır. 

  En İyi Filtre Kahve Demleme Ekipmanı Hangisi

  Ekipman seçimi yaparken kendi beklenti ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Eğer lezzetli bir filtre kahve elde etmek için zaman ve maliyet harcamak sizin için sorun değilse v60 sizin için en iyi tercih olacaktır.

  Espressoyu andıran yoğun bir filtre kahve tüketmek istiyorsanız moka pot sizin için uygundur. En hızlı ve zahmetsiz şekilde kahvesini demlemek isteyen kişiler için de French press en iyi seçenektir. Çok kişinin kahve tükettiği ofis gibi ortamlarda ise genellikle filtre kahve makinesi tercih edilir. 

  Ahşap zemin üzerinde filtre kahve demleme ekipmanları, kahve öğütücü ve filtre kağıdına yer verilmiştir.

  Filtre Kahve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kaynar su kullanmayın: Kaynar su kahve ile temas ettiğinde kahvenin yanmasına ve acı bir tat oluşumasına neden olur. Lezzetli bir kahve hazırlamak istiyorsanız su sıcaklığının 90 derece seviyesinde olması gerekir. Suyu kaynattıktan sonra 1 dakika kadar bekleterek ideal sıcaklığına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Taze kahve kullanın: Kahveniz ne kadar tazeyse demlediğiniz kahve o kadar lezzetli olacaktır. Eğer değirmeniniz varsa kahve çekirdeklerini demlemeden hemen önce öğüterek tüketebilirsiniz. Öğütülmüş kahve alıyorsanız, havayla temas etmeyecek şekilde kuru ve serin bir ortamda muhafaza etmeniz gerekir.
  • Öğütüm ölçüsünü iyi ayarlayın: Kahve öğütüm kalınlığının kullandığınız ekipmana uygun şekilde belirlenmesi gerekir. İdealden daha ince veya kalın öğütülmüş bir kahve kullandığınızda lezzetsiz bir kahve elde edersiniz. Kahvenizi satın alırken kullandığınız ekipmana uygun boyutta öğütüldüğünden emin olun.
  Siyah zemin üzerinde duran yüksek kafeinli TAFT filtre kahve.

  Kahve Nasıl Öğütülür?

  Bütün haldeki kahve çekirdeklerinin parçalanarak ufak tanelere ayrılması işlemine kahve öğütüm ismi verilir. Çekirdek kahvenin demlenerek içecek formunda tüketilebilmesi için öğütülmesi gerekir. Her demleme ekipmanı için farklı bir öğütüm kalınlığı uygulanır. El değirmeni veya elektrikli değirmenler ile öğütüm işlemi gerçekleştirilir.

  Aşağıdaki tabloda ekipmanlar için ideal öğütüm boyutlarını görüntüleyebilirsiniz.

  Filtre kahve demleme yöntemleri için uygulanması gereken öğütüm boyutları sırasıyla gösterilmektedir.  

  Blogda tarif edilen filtre kahve demleme ekipmanlarından size uygun seçeneği bularak evinizde filtre kahve yapmaya başlayabilirsiniz. Filtre kahve hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, filtre kahveye dair aklınıza gelecek tüm soruları detaylıca yanıtladığımız blogumuza göz atabilirsiniz.

   ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Filtre Kahve Nedir?

  Yorum yazın

  Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

  Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

  DAHA FAZLA

  Daha İyi Kahve Demlemek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Madde

  Daha İyi Kahve Demlemek İçin Dikkat Etmen Gereken 9 Madde!

  Kahveseverler olarak çoğumuz güne dinç başlamak için iyi uyumak yerine yüksek kafein almayı tercih ediyoruz, dolayısıyla sabahları yaptığımız ilk şey kahve içmek oluyor. Zamanımızın mutlu ve veriml...

  Daha fazlasını oku
  ahşap masa üstünde filtre kahve

  Kafein Nedir, Ne İşe Yarar? Kafeinin Faydaları ve Zararları

  Kafein tüketimi yorgunluk hissini azaltır ve odaklanmayı artırır. Kafeinin faydaları, etkisi ve yan etkilerine dair detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsin!

  Daha fazlasını oku
  Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım