TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO

Espresso Nedir, Nasıl Yapılır?

Espresso, kahve çeşitleri arasında muhtemelen adını en sık duyduğunuz türdür. Bunun birtakım sebepleri var; pratik olması, lezzetli olması, hızlı hazırlanabilmesi veya başka bir şey... Şu bir gerçek ki, günümüzde dünyanın pek çok yerinde sevilerek tüketiliyor ve yayılmaya da devam ediyor. Peki kahve severlerin gözdesi haline gelen espressoyu diğer kahvelerden ayıran şey nedir?

 

Espresso Nedir?

Espresso, 1900’lü yıllarda İtalyanların icat edip dünyaya tanıttığı, basınç kullanılarak yapılan hızlı bir kahve demleme yöntemidir. İçine çeşitli eklemeler yapılarak farklı türlere de dönüştürülebilir. Filtre kahvelere nazaran daha az su, daha çok kahve içerir. Dolayısıyla yoğun kıvamlı, zengin aromalı, kafein oranı miligram başına daha yoğun bir kahvedir.

 

Espresso İsmi Nereden Geliyor?

Bu konuda iki farklı görüş hakim. İlki, İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres”ten aldığıdır. İkinci görüş ise basınç anlamına gelen “press”ten aldığıdır.

 

Espresso Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir espresso yapabilmek için uyulması gereken bazı katı kurallar vardır. Kahvenin öğütülme kalınlığı, öğütülme zamanı, gramajı gibi unsurlar kahvenin aromasını önemli derecede etkilemektedir. Bunların yanında tabii ki iyi bir kahve harmanına sahip olmamız gerekirken, baristanın da bu adımları doğru şekilde uygulaması gerekir. Yoğun ve özüt kahve sınıfına girdiği için yumuşatmak ve tatlandırmak adına yeni yeni espresso demleme yöntemleri ortaya atılsa da, aşağıdaki maddeler espressonun mucidi İtalyanlar tarafından olmazsa olmaz olarak gösterilmiş ve tüm dünyada kabul görmüştür.

*7-7.5 gram espressoya uygun incelikte öğütülmüş kahve

*9 bar su basıncı

*İçme suyu

*85-94°C sıcaklık

*15-20 kg sıkıştırma basıncı

*24-27 saniye akış (drip) zamanı

Kahve, makinenin portafiltre denen haznesine yerleştirip sıkıştırılır. Ardından bardak yerleştirilip 30 ml su kahveden geçirilerek yarım dakika kadar süzülmesi beklenir. Bu şartlara uyulması halinde bir porsiyon espresso elde edilir . Espresso fincanları genellikle 45 ml büyüklüğünde, oval bir yapıdadır. Bu, espressonun köpüğünün tutunması için önemliyken sıcaklığın korunmasını da sağlar. Ayrıca bardağın önceden ısıtılması espressonun soğumasını engelleyecektir.

 Espresso Makinesinde espresso yapılıyor

Espresso Yaparken Sık Görülen Hatalar

Lezzetli bir espresso yapmak için tüm aşamaların özenle, eksiksiz şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. En ufak hata, espressonun lezzetini ciddi şekilde etkilemektedir. Ancak tabii ki yapılan bu yanlışların çözüm yolları da var.

Eğer espresso çok akışkansa ve açık renkli bir kremaya sahipse kahve kalın öğütülmüş, az sıkıştırılmış veya eksik gramajda koyulmuş olabilir.

Tam tersi şekilde az akışkan ve koyu renkli bir kremaya sahipse kahve ince öğütülmüş, çok sıkıştırılmış veya yüksek gramajda koyulmuş olabilir.

Fincanın içinde kahve tortusu kalmışsa grup süzgeçleri tıkanmış veya değirmenin bıçakları çekirdekleri yeterince öğütememiş olabilir.

Kahve, ikili portafiltrede bir taraftan az, bir taraftan çok akıyorsa yanlış sıkıştırılmış veya makine eğri bir tabana koyulmuş olabilir.

 

 

Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları

Yorumunuzu Paylaşın

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacak

Kapat

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle