İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Espresso Nedir, Espresso Nasıl Yapılır? Maddelerle Espresso Hakkında Her Şey!

Kahverengi masa üstünde bir shot espresso ve macbook

Espresso Nedir, Espresso Nasıl Yapılır? Maddelerle Espresso Hakkında Her Şey!

Espresso, kahve çeşitleri arasında adını en sık duyduğumuz türlerden biridir. Bunun birtakım sebepleri var; pratik olması, lezzetli olması, hızlı hazırlanabilmesi veya başka bir şey... Şu bir gerçek ki, günümüzde dünyanın pek çok yerinde sevilerek tüketiliyor ve yayılmaya da devam ediyor. Peki kahveseverlerin gözdesi haline gelen espressoyu diğer kahvelerden ayıran şey nedir?

Espresso Kahve

Espresso Nedir?

Mermer masa üstünde bir fincan espressoEspresso, 1900’lü yıllarda İtalyanların keşfedip dünyaya tanıttığı, basınç gücünden yararlanılarak yapılan hızlı bir kahve demleme yöntemidir. Küçük porsiyonlarda servis edilir ve oldukça sert bir tadı, yoğun bir kıvamı vardır. Aroması zengindir ve miligram başına düşen kafein miktarı yüksekir. İçimi filtre kahveye göre çok daha zordur. Bu yüzden herkesin sevemediği ve tüketemediği bir kahve çeşididir. Tadını yumuşatmak ve lezzetlendirmek adına; süt, karamel, çikolata gibi ilaveler yapılabilir. Bu tarz espresso bazlı kahve çeşitleri daha tatlı, hafif aromalara sahiptir ve seveni daha çoktur.

Espressoyu kendi kültürümüzden bir örnekle Türk kahvesini benzetebiliriz. Aralarındaki en büyük fark espressonun Türk kahvesine nazaran daha kalın öğütülmesi ve telvesiyle birlikte servis edilmemesidir.

Espresso Ne Demek, Espresso Ne Anlama Geliyor?

Bu konuda iki farklı görüş hakim. İlki, İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres”ten aldığıdır. İkinci görüş ise basınç anlamına gelen “press”ten aldığıdır.

 

Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Yapımı İçin Gerekenler Nelerdir?

espresso makinesi illustration

Lezzetli bir espresso yapabilmek için uyulması gereken bazı katı kurallar vardır. Kahvenin öğütülme kalınlığı, öğütülme zamanı, gramajı gibi unsurlar kahvenin aromasını önemli derecede etkilemektedir. Bunların yanında tabii ki iyi bir kahve harmanına sahip olmamız gerekirken, baristanın da bu adımları doğru şekilde uygulaması gerekir. Yoğun ve özüt kahve sınıfına girdiği için yumuşatmak ve tatlandırmak adına yeni yeni espresso demleme yöntemleri ortaya atılsa da, aşağıdaki maddeler espressonun mucidi İtalyanlar tarafından olmazsa olmaz olarak gösterilmiş ve tüm dünyada kabul görmüştür.

*7-7.5 gram espressoya uygun incelikte öğütülmüş kahve

*9 bar su basıncı

*İçme suyu

*85-94°C sıcaklık

*15-20 kg sıkıştırma basıncı

*24-27 saniye akış (drip) zamanı

Kahve, makinenin portafiltre denen haznesine yerleştirip sıkıştırılır. Ardından bardak yerleştirilip 30 ml su kahveden geçirilerek yarım dakika kadar süzülmesi beklenir. Bu şartlara uyulması halinde bir porsiyon espresso elde edilir . Espresso fincanları genellikle 45 ml büyüklüğünde, oval bir yapıdadır. Bu, espressonun köpüğünün tutunması için önemliyken sıcaklığın korunmasını da sağlar. Ayrıca bardağın önceden ısıtılması espressonun soğumasını engelleyecektir. 

İyi Bir Espressonun Sahip Olması Gereken Özellikler

ahşap masa üstünde espresso shot

1) Çekirdeğin kavrulma ölçüsü

Kahvenin doğru ölçüde kavrulması her çeşit kahvenin olmazsa olmazıdır ancak espresso, koyu kavrulmuş çekirdeklerin kullanılmasıyla lezzetini bulan bir kahvedir. Bu yüzden espresso için kullanılacak bir kahve harmanının koyu kavrulması şarttır.

2) Kahve çekirdeğinin tazeliği

Espresso, diğer kahve türlerine göre tadını çok yoğun hissettirdiği için bayat çekirdeğin kullanıldığı bir espresso kendini hemen belli eder. Bu yüzden çekirdeğin, espresso yapımına başlamadan hemen önce öğütülmesi diğer kahvelere göre çok daha büyük bir öneme sahiptir

3) Baristanın ustalığı

Espresso yapımı zorlu bir süreç olmasa da işin iyi bilinmesi gerekiyor. Basınç ayarı, kahvenin bardağa süzülme süresi gibi konularda bilgi sahibi olmayan biri, kahve çekirdeği ne kadar iyi olursa olsun iyi bir espresso yapamaz. Bu yüzden kahvenin kalitesi kadar espresso yapan kişinin ustalığı da lezzeti belirleyen unsurlardandır.

 Espresso Makinesinde espresso yapılıyor

 

Espressonun Faydaları

-Vücuttan su atılmasını sağlar. Bu sayede tartıda daha hafif çıkmanıza ve ödemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

-Yağ yakımını yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve kalori içirmediği için yağlanma yapmaz.

-Dikkati ve odaklanmayı artırır. Miligram başına yüksek düzeyde kafein içeren bir kahve çeşidi olduğu için kafeinin sihirli etkilerinden fazlasıyla yararlanmanızı sağlar.

 

Espressonun Zararları

-Çok fazla tüketilmesi halinde vücutta titreme yapabilir. Bu yüzden abartmamak gerekiyor.

-Geç saatlerde içilirse uykusuzluk yapabilir ve gece geç saatlere kadar uyuyamamanıza sebep olur.

 

Espresso Yaparken Sık Görülen Hatalar

Lezzetli bir espresso yapmak için tüm aşamaların özenle, eksiksiz şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. En ufak hata, espressonun lezzetini ciddi şekilde etkilemektedir. Ancak tabii ki yapılan bu yanlışların çözüm yolları da var.

Eğer espresso çok akışkansa ve açık renkli bir kremaya sahipse kahve kalın öğütülmüş, az sıkıştırılmış veya eksik gramajda koyulmuş olabilir.

Tam tersi şekilde az akışkan ve koyu renkli bir kremaya sahipse kahve ince öğütülmüş, çok sıkıştırılmış veya yüksek gramajda koyulmuş olabilir.

Fincanın içinde kahve tortusu kalmışsa grup süzgeçleri tıkanmış veya değirmenin bıçakları çekirdekleri yeterince öğütememiş olabilir.

Kahve, ikili portafiltrede bir taraftan az, bir taraftan çok akıyorsa yanlış sıkıştırılmış veya makine eğri bir tabana koyulmuş olabilir.

 

 

 

1 yorum

Çok anlaşır, aydınlatıcı ve öz yazılmış bir yazıydı. Teşekkürederim.

BANU

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

DAHA FAZLA

Kahve Dükkanı Açmadan Önce Mutlaka Bu Yazıyı Okuyun!

Kahve Dükkanı Açmadan Önce Mutlaka Bu Yazıyı Okuyun!

Günümüzün trendi haline gelen her köşe başındaki kahvecilerin ne kadarı işini doğru yapıyor? Bunca rakibin arasından sıyrılıp başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekiyor. Sizin için araştırdı...

Daha fazlasını oku
Espresso Vs. Filtre Kahve: Aradaki Fark Ne?

Espresso Vs. Filtre Kahve: Aradaki Fark Ne?

Kahvenin iki baş kahramanı espresso ve filtre kahve arasındaki farklılıkları detaylıca incelemek istiyorsanız buyrun sizi içeri alalım.

Daha fazlasını oku
Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım