Filtre Kahve Nedir, Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken Her Şey!

Günümüzde en fazla tüketilen kahve türlerinden bir tanesi olan filtre kahve lezzetinin yanı sıra yağ yakması, pratik olması ve enerji vermesi sebebiyle kahveseverler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Bu yazımızda filtre kahveyle ilgili merak edilen tüm soruları detaylıca yanıtladık. Filtre kahvenin yapılışı ve filtre kahve çeşitlerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Sorularınızı yöneltmek için yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Fincana Filtre kahve koyuluyor

Filtre Kahve Nedir?

siyah masa üzerinde filtre kahve demleniyor

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesi sonucu elde edilen kahve çeşididir. Demlenen kahve, kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrıştırılır ve servise hazır hale gelir. Diğer kahve çeşitlerinde göre berrak ve akışkan bir kıvamı vardır. Çok sayıda filtre kahve demleme ekipmanı ve metodu bulunmaktadır. 1908 yılında Almanya’da bilim kadını Melitta Bentz tarafından ev şartlarında icat edilmiştir.

 

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahvenin icadından günümüze uzanan süreçte, toplumların damak tercihleri doğrultusunda pek çok farklı filtre kahve demleme ekipmanı geliştirilmiştir. Ekipmanların tasarımında eldeki malzeme ve imkanlar da göz ününe alınmıştır. Bu denli geniş bir demleme ekipmanı seçeneğinin bulunması, kişinin kendisine en uygun tercihi yapmasına olanak sağlar.

Filtre kahve yapımının temel prensibinden filtre kahveyi tanıtırken bahsetmiştik. Sıcak su ve kahve tanelerinin etkileşime girmesi sonucu kahve içeriğinin suya karışması gerekir. Bu demlenmeyi kahve ve suyu aynı haznede bekleterek de sağlayabilirsiniz, yüksek basınçlı suyu kahve tanelerinden geçirerek de!

Aşağıdaki demleme şekillerini inceleyip favori yönteminizi seçebilirsiniz.

 

Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve demlemeye yeni başlayan kişilerin evde filtre kahve yaparken en büyük önceliği pratik ve kolay bir yöntem kullanılmasıdır. Demleme ekipmanları arasında en kolay kullanıma sahip olanı French presstir ve bu örnekle evde filtre kahve yapımını açıklayalım;

 1. Suyunuzu kaynatın ve French pressinizi sıcak suyla çalkalayın.
 2. Bir kişi için 15 gram kahveyi (2 tepeleme tatlı kaşığı) French presse koyun.
 3. Tüm kahveyi ıslatacak kadar su ekleyip 30 saniye bekleyin.
 4. 250 ml su ekleyin ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 5. Demlenen kahveyi fincana aktarın, afiyet olsun!

 

french press

 

French pressin kullanımıyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir  -->  French Press Nedir, Nasıl Kullanılır?  

 

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve yapmak için ihtiyacınız olan tek şey öğütülmüş filtre kahvedir. Küçük bir sürahi veya fincan içerisine kahveyi ve kaynar suyu ekleyip, ağzını soğumaması için kapatarak 5 dakika boyunca bekleyin. Ardından demlenen kahveyi herhangi bir süzgeç yardımıyla posasından ayırarak bir fincana aktarabilir ve filtre kahvenizi tüketebilirsiniz. Bu yöntem, filtre kahve demleme ekipmanlarıyla hazırlanan kahveye göre sizi daha az memnun edecektir. Ancak herhangi bir ekipmana sahip değilseniz bu yöntem tam size göre!

 

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişimi ve elektrikli ev aletlerinin toplumda yayılmasıyla birlikte filtre kahve yapımına pratik bir alternatif olarak elektrikli filtre kahve makineleri üretilmiştir.

Genellikle ofislerde veya çok fazla kişinin kahve tükettiği alanlarda kolaylık sağlaması amacıyla filtre kahve makinesi tercih edilir. Kendi içinde kalite ve özellik farklılıklarıyla pek çok çeşide sahip olan filtre kahve makinelerinde en önemli ölçüt makinenin filtreleme türüdür. Metal filtreli ve kağıt filtreli olmak üzere ikiye ayrılan makineleri her iki açıdan inceleyelim.

 Tezgah üzerinde bulunan elektrikli filtre kahve makinesi

Metal Filtreli Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Metal filtreli makinelerde, makinenin üst bölümünde french pressin süzgecine benzer bir kahve süzgeci bulunur. Kahve doğrudan bu süzgecin üzerine yerleştirilir ve demleme yapılır. Demleme sonrası süzgeçteki posa çöpe atılır ve temizlenerek yeniden makineye yerleştirilir. Bu filtre türünün genel ismine "metal filtre" denir ancak pek çok makinede plastikle yapılan türleri de bulunur.

Bu makine süzgecinin avantajı ekstra bir filtre kağıda masrafına gerek kalmaksınız filtre kahve yapabilmenizi sağlamasıdır. Yalnızca filtreyi temizleyerek defalarca kullanabilirsiniz.

Olumsuz yönü ise, çok nitelikli bir filtreleme sağlayamaz ve demlenen kahveye mikro kahve taneleri karışabilir. Bu durumda da yağlı ve acı tatlar barından bir filtre kahveyle karşılaşabilirsiniz.

Metal filtreli kahve makinesiyle filtre kahve yapımını maddelerle açıklayalım;

 1. Filtre kahve makinesinin metal filtresine 15 gr öğütülmüş kahve ekleyin.
 2. Makinenizin su haznesine 250 ml su ekleyin.
 3. Makinenin üst kapağını kapatarak makineyi çalıştırın.
 4. Demlenen kahve filtre kahve makinesinin sürahisinde birikecektir.
 5. Kahveyi bardağa aktarıp tüketebilirsiniz! 

 

Kağıt Filtreli Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bir diğer filtre kahve makinesi türü olan kağıt filtreli kahve makinelerinde, her demlemede filtre kağıdı kullanmanız gerekir. Makinenin üst bölümünde plastik bir tutacak bulunur, buraya filtre kağıdını yerleştirmeniz ve demleme sonrası posasıyla birlikte filtre kağıdını çöpe atmanız gerekir.

Kağıt filtreli makinede demlenen filtre kahve çok daha aromatik ve lezzetlidir. Kahvenin temas ettiği filtre kağıdı her kullanımda çöpe atıldığı için çok daha kolay bir kullanım imkanı sunar.

Kağıt filtreli kahve makinesinin olumsuz yönü ise, her demlemede bir adet filtre kağıdı kullanacağınız için uzun vadede daha masraflı olmasıdır. Filtre kağıdının bulunmadığı durumlarda makinede demleme yapmak maalesef mümkün olmuyor, bu nedenle kağıt stoğunuzu da sürekli olarak kontrol etmelisiniz.

 Filtre kahve makinesi ile yapılan yüksek kafeinli ve lezzetli filtre kahve.

En İyi Filtre Kahve Demleme Ekipmanı Hangisi?

Yukarıda kullanım şeklini açıkladığımız ekipmanlar dışında çok sayıda filtre kahve yapma ekipmanı bulunmaktadır. Kişinin sahip olduğu imkanlar ve tadım tercihleri doğrultusunda ekipman ihtiyacı değişiklik gösterebilir. Örneğin önceliği kolaylık olan biri için French press en pratik yöntemdir, aromayı ön plana çıkarmak isteyen kişiler içinse chemex ve v60 gibi ekipmanlar uygundur.

Demleme ekipmanlarına dair detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

♦️ Bu da ilgini çekebilir  -->  Kahve Demleme Ekipmanları  

 

V60 ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

V60, ismini şekil ve açı özelliklerinden alan, sık kullanılan bir filtre kahve demleme ekipmanıdır. Pour over kahve demleme ekipmanlarından bir tanesidir. Demleme yapılması için filtre kağıdı gerektirmektedir. Kullanım özellikleri bakımından bir diğer pour over kahve demleme ekipmanı olan chemex ile bire bir benzerlik gösterir. Kullanımı ise oldukça basit!

 1. V60'ı kupa üzerine oturtun ve filtre kağıdını yerleştirin.
 2. Filtre kağıdını ve fincanı sıcak suyla ıslatın ve çalkalayın.
 3. Üst hazneye bir kişi için 18 gram filtre kahve yerleştirin.
 4. Tüm kahveyi ıslatacak kadar su gezdirip 30 saniye bekleyin.
 5. 250 ml suyu dairesel hareketlerle kahvenin üzerinde gezdirin.
 6. Kupada biriken filtre kahveyi keyifle tüketebilirsiniz!

 V60 ile yapılan nitelikli ve lezzetli filtre kahve.

Moka Pot İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Moka pot, İtalyanlar tarafından icat edilen bir ocak üstü kahve demleme ekipmanıdır. Toplamda üç hazneden oluşur. En alta su, üzerine kahve eklenir. Demlenen kahve basınçla yükselerek en üst haznede toplanır. Aroma ve demleme özellikleriyle Türk kahvesine en yakın filtre kahve türüdür. Püf noktalarına dikkat ettiğinizde harikulade kahveler hazırlamanızı sağlar. Moka pot ile filtre kahve yapımı şu şekildedir;

 1. En alt hazneyi tamamen dolduracak kadar su ekleyin.
 2. Orta hazneyi ince öğütülmüş kahve ile doldurun.
 3. Tüm aksamları sıkıca kapatıp kısık ateşli ocak üzerine yerleştirin.
 4. Tüm kahve üst haznede toplandığında fincana aktarabilirsiniz.

 Moka pot ile yapılan lezzetli ve kremalı filtre kahve.

Filtre Kahvenin Bulunuşu

Filtre kahve, kahvenin tarihsel sürecinde geç kalınmış diyebileceğimiz bir buluştur. Filtre kahveyi ilk olarak Almanya’da yaşayan Melitta Bentz, 1908 senesinde 35 yaşında icat etti. Buluşuyla tarihe geçen bilim kadınının filtreye ihtiyaç duymasının tek sebebi ise kahve içerken ağzına telve gelmesini istememesiydi.  Ev şartlarında, gündelik eşyalardan yararlanarak bir filtre kahve aleti üretip patentini aldı ve buradan sağladığı kazançla şirket kurdu. Şirket halen torunları tarafından yönetilmektedir ve uluslararası faaliyet göstermektedir.

Bu tarihten sonra Melitta Bentz’den ilham alan kahveseverler ve üretici firmalar pek çok yeni ekipman geliştirip filtre kahvenin çeşitlenmesini sağladı ve en sonunda günümüzdeki halini aldı.

Aslında çıkış noktası göz önüne alındığında bizim için Osmanlı’daki kahve kültürüyle uyuşmuyor, telvesinin kahveden ayrılması sebebiyle. Ancak ikisinin de kendine göre artı ve eksi yönleri var, karşılaştırmak doğru olmaz, herkesin zevki kendine hastır.

 

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak filtre kahve tüketiminin kişiye pek çok olumlu faydası bulunmaktadır. Lezzetli ve sağlıklı olması, yağ yakması ve enerji vermesi gibi etkileriyle filtre kahvenin faydaları saymakla bitirilemez. 

1) Filtre Kahve Lezzetlidir!

adam pottan kahve içiyor

Yoğunluğu, sertliği, aroması sebebiyle espresso sevmiyor olabilirsiniz, ya da yetersiz kahve miktarı veya aroması sebebiyle hazır kahveleri tercih etmiyor da olabilirsiniz. Ancak filtre kahveyi kendi isteklerinize, damak tadınıza göre, istediğiniz ekleme ve çıkarmaları yaparak hazırlayabilirsiniz! Tercih ettiğiniz sertliğe göre demleme sürenizi belirleyip, şekerli seviyorsanız şeker, sütlü seviyorsanız süt ekleyebilmek tamamen sizin elinizde. Dolayısıyla filtre kahve çeşitliliği sayesinde herkese hitap etmektedir.

 

2) Filtre Kahve Yapmak Kolaydır!

filtre kahve makinesi

Birden fazla kahve demleme ekipmanı, dolayısıyla kahve demleme yöntemi var. Ancak aceleniz varsa ve kahvenizin bir an önce hazır olmasını istiyorsanız, french press ile 4 dakikada demleyip keyfini sürebilirsiniz. Bunun dışında diğer formüllerle de hızlı ve kolay şekilde kahve hazırlayabilirsiniz.

Espresso gibi diğer kahve türleri için çeşitli makinalara sahip olmanız gerekiyor. Türk kahvesi için bile belli bir uğraş vermelisiniz. Espresso bazlı kahve çeşitlerini saymıyorum bile...

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri


3) Filtre Kahve Doğaldır!

dogal filtre kahve

Kahve, doğal formu itibariyle suda çözünebilen bir madde değildir. Hazır kahve firmaları, kahve çekirdeklerini pek çok kimyasal işlemden geçirerek aromasını ayrıştırıyor ve ortaya kahve(?) dedikleri ancak alakası olmayan bir toz çıkıyor.

Filtre kahveler ise en doğal haliyle ağacından toplanıp, yalnızca kavrulup öğütülerek insanlara sunuluyor. Dolayısıyla tüketici herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmıyor.

 

4) Filtre Kahve Enerji Verir, Uyku Açar!

motorcu kahve içiyor

Yine kahvede bolca bulunan kafeinin etkilerinden bir tanesi... Özellikle TAFT Coffee gibi yüksek kafeinli bir kahve tercih ettiyseniz bunun fazlasıyla faydasını göreceksiniz. Yoğun bir iş-okul temponuz varsa, sabah uyansanız da ayılamıyorsanız, yaptığınız işe odaklanamıyorsanız veya gün içinde sebepsiz yorgunluk yaşıyorsanız kafein sizin için en iyi uyku açma yöntemi! 

 

Filtre Kahve Sağlıklı Mı? Filtre Kahvenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Filtre kahvenin sağlık üzerindeki etkilerini gözlemlemek için dünya genelinde pek çok test ve analiz yapılmaktadır. Araştırmalara göre her gün içilen bir fincan filtre kahve, uzun vadede karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde hastalık dönemlerinde zararlı mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Kalp hastalıklarını önler. Bunun yanında çeşitli araştırmalar alzheimerın başlıca düşmanının kahve olduğunu ifade etmektedir. 

kahve çekirdeklerinden kalp atışı

Günlük limitin üzerinde tüketildiğinde ise kalp çarpıntısı, sinir bozukluğu ve uyku bozukluğu gibi etkileri görülmektedir. Bu gibi durumlarda bolca su içilerek kafeinin etkisi azaltılmalıdır. Reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarında kahve tüketimi mide yanmasına sebep olabilir. 

 

Filtre Kahve Yağ Yakar Mı?

Düzenli filtre kahve tüketimi, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır. Diyet yapan bireylerde kilo kaybına, standart bireylerde kilo kontrolüne yardımcı olur. Filtre kahvenin içinde yağ yakımını artıran bileşenin ismi kafeindir. Ayrıca kafeinin sağladığı enerji, spor yapan kişilerin performansını artırarak daha çok efor harcanmasını ve bu yönüyle de daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

kahve

 

Filtre Kahve Zararları Nelerdir

 • Aşırı tüketimde kalp çarpıntısına neden olur.
 • Geç saatte tüketildiğinde uykuya dalmayı engeller.
 • Mide rahatsızlığı bulunan kişilerde sindirim sorunlarına yol açar.
 • Vücuttan su atarak dehidrasyona neden olabilir.
 • Dişlerin sararmasına sebep olur.

Filtre Kahve zararlarıyla ilgili maddelerin büyük bir kısmı, filtre kahvenin aşırı tüketiminde karşılaşılan sorunlardır. Vücudunuzun ihtiyacı kadar tüketmeniz durumunda sağlık için son derece olumlu bir katkısı vardır.

 Beyaz kahve fincanına filtre kahve makinesi sürahisinden filtre kahve dolduruluyor.

Daha Lezzetli Filtre Kahve Yapmanın Yolları

Filtre kahve demlerken uygulanması gereken bazı püf noktaları, kahve aromasını doğrudan etkiler ve çok daha lezzetli filtre kahve deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Maddelere tek tek baktığınızda çok önemli birer etken olmadığını düşünebilirsiniz fakat bir bütün halinde büyük bir etkiye sahiptir.

1) Ön demlemeyi ihmal etmeyin

Kahvenizi demlerken tüm kahveyi ıslatıcak kadar suyu kahvenin üzerine döküp 30 saniye bekleyin. Ön demlenme denen bu aşamada kahve, aromasının büyük kısmını verecek ve daha lezzetli bir içim sunacaktır. 30 saniyenin sonunda kalan suyu ekleyip demleme işleminizi devam ettirebilirsiniz.

V60 filtre kahve demleme ekipmanı ile ön demleme aşamasındaki bir filtre kahve yapımı fotoğrafı.

2) Kahveyi yakmayın

Suyu kaynar kaynamaz dökerseniz, kahveyi yakarsınız ve karşınıza acı, yanık bir tat çıkar. Bu yüzden suyun kaynamasının ardından 30 sn. kadar bekleyin ve bu aşamadan sonra kullanın. Kahve için ideal su sıcaklığı 90-95 derece arasıdır.

3) Kahveyi iyi saklayın

Kahve en iyi şartlar olsa dahi hızlı bayatlayan bir besin. Eğer saklama koşullarını umursamayıp rastgele kullanırsanız düşündüğünüzden çok daha hızlı bayatlayacaktır.

Yapmanız gereken şeylerden biri kahvenin hava almasını önleyin. Havayla temas eden kahve bayatlar. Ya bir kavanoza koyup muhafaza edin ya da pakedini bizim paketlerle birlikte gönderdiğimiz bağlama teli gibi bir tel yardımıyla iyice katlayıp hava almasını önleyin.

Bir diğer önemli nokta ise kahvenin nemli ve sıcak bir ortamda bulunmaması. Mutfakta sürekli su buharının temas ettiği veya ıslak yerlerde saklarsanız kahve yine çok hızlı bir şekilde bayatlayacaktır. Kuru ve serin yerleri tercih edin.

Son olarak kahveyi buzdolabına koymamaya dikkat edin. Buzdolabındaki soğuk hava kahvenin kokusunu ve aromasını götürüyor, bu da isteyeceğimiz son şey.

4) Kahveyi çekirdek halinde alıp kendiniz öğütün

Kahvenin en taze hali, ilk öğütüldüğü halidir. Büyük kahve satış merkezlerinin bulunduğu sokağa yaydığı kokunun sebebi sürekli kahve öğütülüyor olmasıdır. Eğer ev tipi bir öğütücü alıp kahvenizi içmeden hemen önce öğütürseniz, tadına ve lezzetine doyum olmaz.

 Öğütülmüş filtre kahve tanelerinin arasında duran bir adet kavrulmuş filtre kahve çekirdeği.

Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahveler, tüketicilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik farklı çeşitlerle kahveseverlere sunulmaktadır. Kahvenin yetiştiği ülke, tadım özellikleri, içeriği gibi farklılıklar meydana gelmektedir. Filtre kahve tercihinizde bu çeşitleri göz önünde bulundurmanız ve size en uygun olanı seçmeniz gerekir. Filtre kahve çeşitlerini temelde beş farklı grupta inceleyebiliriz;

 • Yöresel Filtre Kahveler
 • Filtre Kahve Harmanları
 • Yumuşak İçim Filtre Kahveler
 • Sert İçim Filtre Kahveler
 • Aromalı Filtre Kahveler 

 Çiğ filtre kahve çekirdeği, orta kavrulmuş filtre kahve çekirdeği ve koyu filtre kahve türlerinin bir arada bulunduğu filtre kahve çekirdekleri.

Yöresel Filtre Kahve Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yöresel filtre kahve, tek bir yöreye ait kahve çekirdeklerinin kullanıldığı filtre kahveye verilen isimdir. Yalnızca tek bir çekirdek kullandıldığından kahvenin tadım ve kavrum özellikleri diğer kahve çeşitlerine göre çok daha net şekilde ifade edilebilir. Genellikle aromatik ve asidik yapıda olurlar. Yöresel filtre kahvelerde genellikle daha yüksek maliyetli ve kaliteli çekirdekler kullanılır. 

 

Filtre Kahve Harmanı Nedir?

En az iki farklı kahve çekirdeğin karışımıyla elde edilen kahvelere, filtre kahve harmanı denir. Kullanılan çekirdeklerin birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir, aksi takdirde çok yavan bir aroma ortaya çıkabilir. Çekirdek oranı ve kullanılan çekirdek türünün sayısı, her filtre kahve harmanında farklılık gösterir.

 Geniş bir kap içerisinde harmanlanan filtre kahve çekirdekleri.

Sert İçim Filtre Kahve Nedir?

Tadımsal olarak daha yoğun tatları barındıran, keskin ve gövdeli kahvelere sert içim filtre kahve denir. Bu sertlik kullanılan çekirdeğin yapısındaki aromalara bağlıdır ve kavrum yöntemleri de sert kahve elde etmede oldukça önemlidir. Sert içim filtre kahveler genellikle koyu kavrulur. Kakao, odunsu ve topraksı tatlar sert içim filtre kahvelerde sıklıkla yer alır. Koyuluğu sayesinde sütle uyumludur.

 

Yumuşak İçim Filtre Kahve Nedir?

Aroma yapısının daha dengeli ve hafif olduğu filtre kahvelere yumuşak içim filtre kahve denir. Meyvemsi ve çiçeksi tatlar ağırlıklıdır. Kahve akışkan kıvamdadır ve yoğunluğu düşüktür. Orta veya açık kavrum yöntemleriyle hazırlanır. Genele hitap eden bir tat profili bulunur. Keyif kahvesi olarak nitelendirilen akşam saatlerinde yapılan demlemelerde yumuşak içim filtre kahve tercih edilir.

 

Aromalı Filtre Kahve Nedir?

Kahve, ilk kez içecek olarak tüketilmeye başlandığı dönemde (öncesinde un gibi dövülerek ekmek yapımında kullanılıyordu) acı tadını kırmak için bal, süt gibi eklemeler yapılıp tatlandırıldı. Son dönemde ise meyveli, kakaolu, vanilyalı gibi pek çok filtre kahve çeşidi çıktı ortaya. Bu, sert kahve tadını seven ve kahveyi tek başına en güçlü haliyle içmeyi sevenler için pek de iyi bir tercih değil. Fakat latte, mocha gibi sütlü – şekerli espresso bazlı tarifleri seviyorsanız, aromalı kahvelere de şans verebilirsiniz.

Kozalak ve elma yanında duran kırmızı renk kremaya sahip aromalı filtre kahve.

Aromalı kahve elde etmenin bir başka yolu var ki, kahveyi nasıl severseniz sevin reddetmeniz çok zor. Kahve çekirdekleri, yetiştiği bölgeye yakın tarlalarda ekilen ürünlerin aromasını taşır. Yani Brezilya’dan gelen bir kahve çekirdeğinden mango, ananas tatları almanız çok doğal. Sonradan eklenmiş aromalardan farkı ise kesinlikle kahve tadının önüne geçmiyor, bu yüzden ham kahve sevenlerin de hoşuna gidiyor.

 

Filtre Kahve Tatlandırmanın Yolları

Filtre kahvenizin hem doğal, hem lezzetli, hem de sağlıklı olması için yapabileceğiniz pek çok doğal yöntem mevcut. Çeşitli ilavelerle kendi damak tadınıza uygun lezzetli ve aromalı filtre kahve yapabilirsiniz.

Portakallı filtre kahve: Portakal kabuğu, aromalı filtre kahve yapımında sıklıkla kullanılan eklemelerden bir tanesidir. Tercih ettiğiniz demleme yöntemine göre portakal kabuğunu kullanma şeklinizde değişmektedir. Eğer French press kullanıyorsanız, kullanacağınız kuru kahveye bir miktar portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz. Demleme sırasında portakal aroması kahveye karışacak ve hafif ekşi, hoş bir tat ortaya çıkacaktır.

Tarçınlı filtre kahve: Tarçın, filtre kahve müptelalarının bir kısmı tarafından olmazsa olmaz kabul edilir. Tarçın aromasını sevenler için çok ideal bir tercihtir. Size uygunluğunu deneyimlemek için çay kaşığının ucuyla filtre kahvenize ekleyebilirsiniz. Tarçının filtre kahveye eklenmesinin en büyük nedenlerinden biri de yağ yakımını hızlandırmasıdır. Kahveyi yağ yakımı amacıyla tüketen kişiler için oldukça iyi bir opsiyon.

Hindistan cevizi yağı: Aromalı filtre kahvelerde lezzeti en çok artıran fakat en az bilinen yöntemlerden biri, filtre kahveye hindistan cevizi yağı eklemektedir. Hindistan cevizinin doğal kokusu ve kahve yüzeyinde oluşturduğu yoğun doku, istisnasız herkesin beğenisi kazanır. Fazla eklendiği taktirde bunaltıcı bir tada dönüşebilir, çay kaşığının ucuyla eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, kafein salınımını yavaşlatarak kahveden gelen enerjinin daha uzun süreli olmasını sağlar.

 Sehpa üzerinde duran kitap ve filtre kahve. Chemex kullanılarak filtre kahve yapımı.

Filtre Kahve Fiyatları

Filtre kahve, kullanılan çekirdeklerin kalitesine göre çok geniş fiyat skalasına sahip ürünlerden bir tanesi. Burada asıl önemli olan şey fiyat/performans kıyasında alacağınız tadın sizi tatmin ediyor olması. Büyük marketlerde ve meşhur franchise kahve satıcılarında kilogramı 140-150 TL’ye filtre kahve bulabilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerinde de kilogramı 1.000 TL’ye filtre kahve bulabilirsiniz. Ancak bu ucuz filtre kahveler veya pahalı kahveler beklentilerinizi karşılayacak mı? Bu yüzden filtre kahve alırken ölçünüz asla ürünün fiyatı olmamalı. Her zaman fiyat ve kaliteyi bir arada değerlendirmelisiniz ve size en uygun kahveyi bu kriterlere göre seçmelisiniz. Ucuz filtre kahve almak isterken kötü bir kahve alabilir veya fiyatını hak etmeyen pahalı bir filtre kahve alabilirsiniz. Özellikle internetten kahve alırken düşündüğünüz filtre kahve için kullanıcı yorumlarını inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Elde tutulan bir paket filtre kahve. Çekirdek formunda olan filtre kahve çeşidi.

Filtre kahveyle birlikte bir diğer en popüler demleme yöntemi espressodur. Hem filtre kahveyi, hem espressoyu tanımak ve ikisi arasındaki farkları görmek için aşağıdaki bağlantıdan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz!

♦️ Bu da ilgini çekebilir --> Espresso vs. Filtre Kahve: Aradaki Fark Ne?

 

Filtre Kahve Kalorisi Ne Kadar?

Orta boy bir fincan filtre kahvenin (sade) kalori değeri 2 civarındadır. Filtre kahve sade olarak tüketildiğinde oldukça düşük bir kalori değerine sahiptir. Metabolizmayı hızlandırarak sahip olduğu kaloriden daha fazlasının yakılmasını sağlar. Sütlü ve şekerli filtre kahvelerde ise, eklediğiniz süt ve şeker miktarına bağlı olarak filtre kahve kalori değeri artış göstermektedir.

 

Filtre Kahve İle Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

Filtre kahve demlemeye yeni başlayan veya henüz hiç filtre kahve demlememiş kişilerin aklındaki ortak sorulardan bir tanesi filtre kahve ile Türk kahvesi arasında ne gibi farklar olduğudur.

İki kahve türü arasındaki en temel fark, Türk kahvesi telvesiyle birlikte servis edilirken filtre kahvenin posasından süzülerek servis edilmesidir. Bu bakımdan büyük bir sunum farkı vardır. Bir diğer fark ise Türk kahvesinin ocakta ateş üzerinde pişirilmesidir. 

 Açık ve güneşli havada elde tutulan bir fincan filtre kahve.

Filtre Çeşitleri Nelerdir? Kahveye Etkisi Nedir?

Filtre kahve, kullanılan filtre çeşidine göre üç farklı grupa ayrılıyor:

 • Metal filtre (French Press, American Press, Bodum Dripper, bazı filtre kahve makinaları)
 • Kağıt filtre (v60, Aeropress, Chemex, bazı filtre kahve makinaları)
 • Bez Filtre (Syphon)

Aralarındaki en büyük fark lezzet ve yoğunluk değişikliklerinin meydana gelmesi. Aynı zamanda kullanım ve maliyet farkları da var. Biri için “Bununla daha lezzetli oluyor!” demek doğru olmaz çünkü kişinin damak zevkine göre büyük farklılıklar oluşuyor.

Beyaz büyük bir filtre kağıdı üzerinde tutulan bir fincan filtre kahve.

Filtre Çeşitleri Kullanım karşılaştırması

Metal filtreyi her demlemeden sonra yıkamanız gerekiyor, bu açıdan az da olsa zahmete katlanmanız lazım. 

Kağıt filtreyi ise demlemeden sonra direkt kahve posasıyla beraber çöpe atıyorsunuz. Metal filtreye göre oldukça pratik.

Bez filtrenin kullanımı ise en zoru. Her kullanımdan sonra özel sabunuyla birlikte suyun içinde bir süre bekletmek gerekiyor. Harici sabun - çamaşır suyu kullanımlarında ise filtrenin kılcal tüyleri yanarak filtrenin filtreleme özelliğini kaybetmesine sebep oluyor.

 

Filtre Çeşitleri Aroma karşılaştırması

Metal filtreyle demlenen kahve ağızda daha yoğun bir tat bırakıyor. Bunun sebebi ise kahveyi kağıt filtre kadar iyi süzemediği için çeşitli yağlar ve parçacıklar kahvenin içine karışıyor. Bu sayede daha yoğun ve gövdeli bir içim sunuyor.

Kağıt filtre ise kahvenin içindeki ufak parçacıkları ve yağları tutarak suya karışmasını önlüyor. Böylelikle daha berrak ve az gövdeli bir kahve içimi sunuyor.

Bez filtre, kağıt filtreyle hemen hemen kahvenin içindeki aynı alkoloidleri filtrelese de kağıda göre kahvenin doğal yağını daha az geçirir.

 

Filtre Çeşitleri Fiyat karşılaştırması

Metal filtre veya bez filtreye sahip bir ekipmanı, örneğin french pressi bir kere satın alıyorsunuz. Kaliteli bir ekipman alıp bir de üstüne iyi bakarsanız ömür boyu kullanabilirsiniz.

Kağıt filtre ise tek kullanımlık olduğu için uzun vadede çok daha maliyetli olabilir.

5 yorum

Makinede filtre kahve yaptığımda bardağın üzerinde yağ oluyor. Kağıtla ilgili bir sorun olabilir mi. Ağartılmamış kağıt kullanıyorum. Hangi kağıdı kullanmalıyım?

Ü. K Mart 11, 2021

Merhabalar çok güzel net bir şekilde anlatmışsınız bu filtre kahve konusunda çok kararsizdim sayenizde çok güzel bilgi sahibi oldum teşekkürler 🙏

AminaAydın Kasım 14, 2019

Harikasınız; hem her bilgiyi içerir, hem de laf kalabalığı bulunmayan bir yazı olmuş. Çok teşekkürler, ellerinize sağlık…

Buse Eylül 22, 2019

kahveyi yapmadan önce hem french press ’i hem de fincanınızı kaynar su ile çalkalayıp ısıtın. kahveniz hazır olana kadar fincanınızda yine kaynar su kalsın. O zaman sıcacık bir kahve içebilirsiniz soğumaz. Afiyet olsun

Filtreci Nisan 23, 2019

Öncelikle bu detaylı yazı için teşekkür ederim.
Bir sorum olacaktı, ben filtre kahvemi french press ile demliyorum ancak hazır olana kadar kahve soğuyor. Kahvenin sıcak kalması için yapabileceğim bir şey var mı?

İbrahim Ocak 30, 2019

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE