Filtre Kahve Nedir, Filtre Kahve Nasıl Yapılır? En Kolay Ve Makinesiz Filtre Kahve Yapımı!

Günümüzde en fazla tüketilen kahve türlerinden bir tanesi olan filtre kahve lezzetinin yanı sıra yağ yakması, metabolizmayı hızlandırması, pratik olması, doğal olması, enerji vermesi ve sağlığa olan faydaları sebebiyle insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Bu yazımızda filtre kahveyle ilgili aklınıza gelen tüm soruları detaylıca yanıtladık. En kolay filtre kahve demleme yöntemini ve ekipmansız filtre kahve yapımını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Yine de aklınıza takılan bir şey olursa yorumlar kısmından sorularınızı bekliyoruz.

Kahvenizi demlediyseniz başlayabiliriz.

Fincana Filtre kahve koyuluyor

Filtre Kahve Nedir?

siyah masa üzerinde filtre kahve demleniyor

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir. Filtre kahve denmesinin sebebi demlenen kahvenin kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrılması ve hazır hale gelmesidir. Süzülmesi sayesinde diğer kahve çeşitlerinden daha berrak ve akışkan bir kıvamı vardır. Kahve çekirdeklerinin kullanılan ekipmana uygun boyutta öğütülmesi gerekir.

Filtre kahve popülerliğini hazır kahvelerin rağbet görmeyi bırakıp, 2. nesil kahve dükkanlarının açılmasıyla kazanmıştır. 3. nesil kahvecilikle beraber hemen hemen her kahveseverin göz bebeği olmuştur ve hem ofislerde, iş merkezlerinde hem de evlerde yerini almıştır.

♦️ Bu da ilgini çekebilir --> 3. Nesil Kahvecilik Nedir?


Filtre Kahvenin Bulunuşu

Filtre kahve, kahvenin tarihsel sürecinde geç kalınmış diyebileceğimiz bir buluştur. Filtre kahveyi ilk olarak Almanya’da yaşayan Melitta Bentz, 1908 senesinde 35 yaşında icat etti. Buluşuyla tarihe geçen bilim kadınının filtreye ihtiyaç duymasının tek sebebi ise kahve içerken ağzına telve gelmesini istememesiydi.  Ev şartlarında, gündelik eşyalardan yararlanarak bir filtre kahve aleti üretip patentini aldı ve buradan sağladığı kazançla şirket kurdu. Şirket halen torunları tarafından yönetilmektedir ve uluslararası faaliyet göstermektedir.

Bu tarihten sonra Melitta Bentz’den ilham alan kahveseverler ve üretici firmalar pek çok yeni ekipman geliştirip filtre kahvenin çeşitlenmesini sağladı ve en sonunda günümüzdeki halini aldı.

Aslında çıkış noktası göz önüne alındığında bizim için Osmanlı’daki kahve kültürüyle uyuşmuyor, telvesinin kahveden ayrılması sebebiyle. Ancak ikisinin de kendine göre artı ve eksi yönleri var, karşılaştırmak doğru olmaz, herkesin zevki kendine hastır.

 

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapmanın pek çok fazla yöntemi mevcut. Kullanılan ekipman ve metod; kişinin ihtiyaçları, vakti, damak tadı gibi pek çok etken çerçevesinde belirleniyor. Kullanılan başlıca ekipmanlar french press, hario v60, chemex, aeropress, syphondur. 

En çok kullanılan ekipman french press ile filtre kahve demlemeye bir örnek verelim;

french press

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French pressin içine porsiyon sayısına göre, bir kişi için 15 gram, kalın öğütülmüş kahveyi koyun. Üzerine 300 ml. sıcak su ekleyin ve yaklaşık 4 dakikalık bir demlenme süresinin ardından pressleyip bardağınıza dökün.

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir  -->  French Press Nedir, Nasıl Kullanılır?  

 

Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve demlemek için icat edilmiş onlarca kahve demleme ekipmanı ve makine yer alır. Lezzetli bir filtre kahve demlemek için ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır fakat evinizde gerekli imkana sahip değilseniz kolayca ekipmansız filtre kahve hazırlayabilirsiniz!

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey öğütülmüş filtre kahvedir. Küçük bir sürahi veya fincan içerisine kahveyi ve kaynar suyu ekleyip, ağzını soğumaması için kapatarak 5 dakika boyunca bekleyin. Ardından demlenen kahveyi herhangi bir süzgeç yardımıyla posasından süzerek yeni bir fincana aktarabilir ve filtre kahvenizi tüketebilirsiniz.

 

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak filtre kahve tüketiminin kişiye pek çok olumlu faydası bulunmaktadır. Lezzetli ve sağlıklı olması, yağ yakması ve enerji vermesi gibi etkileriyle filtre kahvenin faydaları saymakla bitirilemez. 

1) Filtre Kahve Lezzetlidir

adam pottan kahve içiyor

Yoğunluğu, sertliği, aroması sebebiyle espresso sevmiyor olabilirsiniz, ya da yetersiz kahve miktarı veya aroması sebebiyle hazır kahveleri tercih etmiyor da olabilirsiniz. Ancak filtre kahveyi kendi isteklerinize, damak tadınıza göre, istediğiniz ekleme ve çıkarmaları yaparak hazırlayabilirsiniz! Tercih ettiğiniz sertliğe göre demleme sürenizi belirleyip, şekerli seviyorsanız şeker, sütlü seviyorsanız süt ekleyebilmek tamamen sizin elinizde. Dolayısıyla filtre kahve çeşitliliği sayesinde herkese hitap etmektedir.

 

2) Filtre Kahve Sağlıklıdır

kahve çekirdeklerinden kalp atışı

Her gün içilen bir fincan filtre kahve, uzun vadede karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde hastalık dönemlerinde zararlı mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Kalp hastalıklarını önler. Bunun yanında çeşitli araştırmalar alzheimerın başlıca düşmanının kahve olduğunu söylüyor.

 

3) Filtre Kahve Yağ Yaktırır

kahve

Kahvede çokça bulunan kafein, düzenli tüketilmesi halinde metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Daha hızlı bir metabolizma, beraberinde daha fazla enerji tüketimini yani daha fazla kalori harcamayı getirir. Bu da diyet yapanlar için daha fazla yağ yakmayı, sıradan bireyler için de kilo kontrolünü sağlamayı kolaylaştırır. Bu yüzden yüksek kafeinli kahve şart!

 

4) Filtre Kahve Yapmak Hızlıdır, Kolaydır

filtre kahve makinesi

Birden fazla kahve demleme ekipmanı, dolayısıyla kahve demleme yöntemi var. Ancak aceleniz varsa ve kahvenizin bir an önce hazır olmasını istiyorsanız, french press ile 4 dakikada demleyip keyfini sürebilirsiniz. Bunun dışında diğer formüllerle de hızlı ve kolay şekilde kahve hazırlayabilirsiniz.

Espresso gibi diğer kahve türleri için çeşitli makinalara sahip olmanız gerekiyor. Türk kahvesi için bile belli bir uğraş vermelisiniz. Espresso bazlı kahve çeşitlerini saymıyorum bile...

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri


5) Filtre Kahve Doğaldır

dogal filtre kahve

Kahve, doğal formu itibariyle suda çözünebilen bir madde değildir. Hazır kahve firmaları, kahve çekirdeklerini pek çok kimyasal işlemden geçirerek aromasını ayrıştırıyor ve ortaya kahve(?) dedikleri ancak alakası olmayan bir toz çıkıyor.

Filtre kahveler ise en doğal haliyle ağacından toplanıp, yalnızca kavrulup öğütülerek insanlara sunuluyor. Dolayısıyla tüketici herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmıyor.

 

6) Filtre Kahve Enerji Verir, Uyku Açar

motorcu kahve içiyor

Yine kahvede bolca bulunan kafeinin etkilerinden bir tanesi... Özellikle TAFT Coffee gibi yüksek kafeinli bir kahve tercih ettiyseniz bunun fazlasıyla faydasını göreceksiniz. Yoğun bir iş-okul temponuz varsa, sabah uyansanız da ayılamıyorsanız, yaptığınız işe odaklanamıyorsanız veya gün içinde sebepsiz yorgunluk yaşıyorsanız kafein sizin için en iyi uyku açma yöntemi! 

 

Daha Lezzetli Filtre Kahve Yapmanın Yolları

Filtre kahve demlerken uygulanması gereken bazı püf noktaları, kahve aromasını doğrudan etkiler ve çok daha lezzetli filtre kahve deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Maddelere tek tek baktığınızda çok önemli birer etken olmadığını düşünebilirsiniz fakat bir bütün halinde büyük bir etkiye sahiptir.

1) Ön demlemeyi ihmal etmeyin

Kahvenizi demlerken tüm kahveyi ıslatıcak kadar suyu kahvenin üzerine döküp 30 saniye bekleyin. Ön demlenme denen bu aşamada kahve, aromasının büyük kısmını verecek ve daha lezzetli bir içim sunacaktır. 30 saniyenin sonunda kalan suyu ekleyip demleme işleminizi devam ettirebilirsiniz.

2) Kahveyi yakmayın

Suyu kaynar kaynamaz dökerseniz, kahveyi yakarsınız ve karşınıza acı, yanık bir tat çıkar. Bu yüzden suyun kaynamasının ardından 30 sn. kadar bekleyin ve bu aşamadan sonra kullanın. Kahve için ideal su sıcaklığı 90-95 derece arasıdır.

3) Kahvenin taze olduğundan emin olun

Bilindik yabancı kahve markaları, çekirdeğini yurt dışında kavuruyor, öğütüyor ve paketliyor. Bu ürünün Türkiye’ye gelmesi, gümrüğe girip çıkması, raflara dizilmesi derken satın alıp kullanana kadar haftalar hatta aylar geçiyor. Bu yüzden aslında evde yaptığınız çoğu kahve, büyük kahve zincirlerinden aldığınız kahveler de dahil olmak üzere bayat olabiliyor. Bunun önüne geçmek için satın aldığınız markayı iyi analiz edip mümkün olduğunca üretimi Türkiye’de yapılan ve haftalık olarak kavrulup müşterilere ulaştıran kahveleri tercih edin. Yoksa asla gerçek kahve aromasının keyfine varamayabilirsiniz.

4) Kahveyi iyi saklayın

Kahve en iyi şartlar olsa dahi hızlı bayatlayan bir besin. Eğer saklama koşullarını umursamayıp rastgele kullanırsanız düşündüğünüzden çok daha hızlı bayatlayacaktır.

Yapmanız gereken şeylerden biri kahvenin hava almasını önleyin. Havayla temas eden kahve bayatlar. Ya bir kavanoza koyup muhafaza edin ya da pakedini bizim paketlerle birlikte gönderdiğimiz bağlama teli gibi bir tel yardımıyla iyice katlayıp hava almasını önleyin.

Bir diğer önemli nokta ise kahvenin nemli ve sıcak bir ortamda bulunmaması. Mutfakta sürekli su buharının temas ettiği veya ıslak yerlerde saklarsanız kahve yine çok hızlı bir şekilde bayatlayacaktır. Kuru ve serin yerleri tercih edin.

Son olarak kahveyi buzdolabına koymamaya dikkat edin. Buzdolabındaki soğuk hava kahvenin kokusunu ve aromasını götürüyor, bu da isteyeceğimiz son şey.

5) Kahveyi çekirdek halinde alıp kendiniz öğütün

Kahvenin en taze hali, ilk öğütüldüğü halidir. Büyük kahve satış merkezlerinin bulunduğu sokağa yaydığı kokunun sebebi sürekli kahve öğütülüyor olmasıdır. Eğer ev tipi bir öğütücü alıp kahvenizi içmeden hemen önce öğütürseniz, tadına ve lezzetine doyum olmaz.

 

Filtre Kahve İle Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

Filtre kahve demlemeye yeni başlayan veya henüz hiç filtre kahve demlememiş kişilerin aklındaki ortak sorulardan bir tanesi filtre kahve ile Türk kahvesi arasında ne gibi farklar olduğudur.

İki kahve türü arasındaki en temel fark, Türk kahvesi telvesiyle birlikte servis edilirken filtre kahvenin posasından süzülerek servis edilmesidir. Bu bakımdan büyük bir sunum farkı vardır. Bir diğer fark ise Türk kahvesinin ocakta ateş üzerinde pişirilmesidir. 

 

Kullanılan Filtre Çeşidinin Kahveye Etkisi

Filtre kahve, kullanılan filtre çeşidine göre üç farklı grupa ayrılıyor:

  • Metal filtre (French Press, American Press, Bodum Dripper, bazı filtre kahve makinaları)
  • Kağıt filtre (v60, Aeropress, Chemex, bazı filtre kahve makinaları)
  • Bez Filtre (Syphon)

Aralarındaki en büyük fark lezzet ve yoğunluk değişikliklerinin meydana gelmesi. Aynı zamanda kullanım ve maliyet farkları da var. Biri için “Bununla daha lezzetli oluyor!” demek doğru olmaz çünkü kişinin damak zevkine göre büyük farklılıklar oluşuyor.

Metal Filtre Kağıt Filtre Bez Filtre
Aroma  Gövdeli yoğun aroma

Berrak

Düşük Gövdeli

Minimum gövde

Berrak içim

Kullanım Basit mekanizma, su yardımıyla rahatlıkla temizlenir

Tek kullanımlık

Temizlik derdi yok

Temizlik zahmetli

Özen gerektirir

Fiyat

Tek seferlik alım

Özenli bakımla ömür boyu kullanım

Kullan at filtre kağıdı metal filtreye göre daha maliyetli

Temizlik için özel bir madde kullanmak gerekli kağıt filtreden daha maliyetli

 

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir  -->  Kahve Demleme Ekipmanları: Kahve Nasıl Demlenir?  

Aroma karşılaştırması

Metal filtreyle demlenen kahve ağızda daha yoğun bir tat bırakıyor. Bunun sebebi ise kahveyi kağıt filtre kadar iyi süzemediği için çeşitli yağlar ve parçacıklar kahvenin içine karışıyor. Bu sayede daha yoğun ve gövdeli bir içim sunuyor.

Kağıt filtre ise kahvenin içindeki ufak parçacıkları ve yağları tutarak suya karışmasını önlüyor. Böylelikle daha berrak ve az gövdeli bir kahve içimi sunuyor.

Bez filtre, kağıt filtreyle hemen hemen kahvenin içindeki aynı alkoloidleri filtrelese de kağıda göre kahvenin doğal yağını daha az geçirir.

Kullanım karşılaştırması

Metal filtreyi her demlemeden sonra yıkamanız gerekiyor, bu açıdan az da olsa zahmete katlanmanız lazım. 

Kağıt filtreyi ise demlemeden sonra direkt kahve posasıyla beraber çöpe atıyorsunuz. Metal filtreye göre oldukça pratik.

Bez filtrenin kullanımı ise en zoru. Her kullanımdan sonra özel sabunuyla birlikte suyun içinde bir süre bekletmek gerekiyor. Harici sabun - çamaşır suyu kullanımlarında ise filtrenin kılcal tüyleri yanarak filtrenin filtreleme özelliğini kaybetmesine sebep oluyor.

Fiyat karşılaştırması

Metal filtre veya bez filtreye sahip bir ekipmanı, örneğin french pressi bir kere satın alıyorsunuz. Kaliteli bir ekipman alıp bir de üstüne iyi bakarsanız ömür boyu kullanabilirsiniz.

Kağıt filtre ise tek kullanımlık olduğu için uzun vadede çok daha maliyetli olabilir.

   

Aromalı Filtre Kahveler

Kahve, ilk kez içecek olarak tüketilmeye başlandığı dönemde(öncesinde un gibi dövülerek ekmek yapımında kullanılıyordu) acı tadını kırmak için bal, süt gibi eklemeler yapılıp tatlandırıldı. Son dönemde ise meyveli, kakaolu, vanilyalı gibi pek çok filtre kahve çeşidi çıktı ortaya. Bu, sert kahve tadını seven ve kahveyi tek başına en güçlü haliyle içmeyi sevenler için pek de iyi bir tercih değil. Fakat latte, mocha gibi sütlü – şekerli espresso bazlı tarifleri seviyorsanız, aromalı kahvelere de şans verebilirsiniz.

Aromalı kahve elde etmenin bir başka yolu var ki, kahveyi nasıl severseniz sevin reddetmeniz çok zor. Kahve çekirdekleri, yetiştiği bölgeye yakın tarlalarda ekilen ürünlerin aromasını taşır. Yani Brezilya’dan gelen bir kahve çekirdeğinden mango, ananas tatları almanız çok doğal. Sonradan eklenmiş aromalardan farkı ise kesinlikle kahve tadının önüne geçmiyor, bu yüzden ham kahve sevenlerin de hoşuna gidiyor.

Filtre Kahve Tatlandırmanın Yolları

Filtre kahvenizin hem doğal, hem lezzetli, hem de sağlıklı olması için yapabileceğiniz pek çok doğal yöntem mevcut. Çeşitli ilavelerle kendi damak tadınıza uygun lezzetli ve aromalı filtre kahve yapabilirsiniz.

Portakallı filtre kahve: Portakal kabuğu, aromalı filtre kahve yapımında sıklıkla kullanılan eklemelerden bir tanesidir. Tercih ettiğiniz demleme yöntemine göre portakal kabuğunu kullanma şeklinizde değişmektedir. Eğer French press kullanıyorsanız, kullanacağınız kuru kahveye bir miktar portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz. Demleme sırasında portakal aroması kahveye karışacak ve hafif ekşi, hoş bir tat ortaya çıkacaktır.

Tarçınlı filtre kahve: Tarçın, filtre kahve müptelalarının bir kısmı tarafından olmazsa olmaz kabul edilir. Tarçın aromasını sevenler için çok ideal bir tercihtir. Size uygunluğunu deneyimlemek için çay kaşığının ucuyla filtre kahvenize ekleyebilirsiniz. Tarçının filtre kahveye eklenmesinin en büyük nedenlerinden biri de yağ yakımını hızlandırmasıdır. Kahveyi yağ yakımı amacıyla tüketen kişiler için oldukça iyi bir opsiyon.

Hindistan cevizi yağı: Aromalı filtre kahvelerde lezzeti en çok artıran fakat en az bilinen yöntemlerden biri, filtre kahveye hindistan cevizi yağı eklemektedir. Hindistan cevizinin doğal kokusu ve kahve yüzeyinde oluşturduğu yoğun doku, istisnasız herkesin beğenisi kazanır. Fazla eklendiği taktirde bunaltıcı bir tada dönüşebilir, çay kaşığının ucuyla eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, kafein salınımını yavaşlatarak kahveden gelen enerjinin daha uzun süreli olmasını sağlar.

 

Filtre Kahve Fiyatları

Filtre kahve, kullanılan çekirdeklerin kalitesine göre çok geniş fiyat skalasına sahip ürünlerden bir tanesi. Burada asıl önemli olan şey fiyat/performans kıyasında alacağınız tadın sizi tatmin ediyor olması. Büyük marketlerde ve meşhur franchise kahve satıcılarında kilogramı 40-50 TL’ye filtre kahve bulabilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerinde de kilogramı 1.000 TL’ye filtre kahve bulabilirsiniz. Ancak bu ucuz filtre kahveler veya pahalı kahveler beklentilerinizi karşılayacak mı? Bu yüzden filtre kahve alırken ölçünüz asla ürünün fiyatı olmamalı. Her zaman fiyat ve kaliteyi bir arada değerlendirmelisiniz ve size en uygun kahveyi bu kriterlere göre seçmelisiniz. Ucuz filtre kahve almak isterken kötü bir kahve alabilir veya fiyatını hak etmeyen pahalı bir filtre kahve alabilirsiniz. Özellikle internetten kahve alırken düşündüğünüz filtre kahve için kullanıcı yorumlarını inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Filtre kahveyle birlikte bir diğer en popüler demleme yöntemi espressodur. Hem filtre kahveyi, hem espressoyu tanımak ve ikisi arasındaki farkları görmek için aşağıdaki bağlantıdan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz!

♦️ Bu da ilgini çekebilir --> Espresso vs. Filtre Kahve: Aradaki Fark Ne?

TAFT KAHVE