İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım!

Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır? Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım!

Filtre kahve makinesi, öncelikle su haznesine doldurulan suyun alttan yukarı ısıtılmasıyla başlar. Isınan su ile birlikte filtredeki öğütülmüş kahve demlenir. Bu süreç, kahve tutkunlarının evlerinde kolayca kendi kahvelerini yapmalarını sağlayan temel bir prensiptir. İşte filtre kahve makinelerinin çalışma mekanizması ve kullanımı hakkında merak ettiklerinizin detayları!

TAFT Coffee Yüksek Kafeinli Filtre Kahve Makinesi

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Çalışır?

En çok tercih edilen kahve demleme yöntemlerinden biri olan filtre kahve makineleri, kahvenizi hazırlamanın basit ve pratik yolunu sunar.

Filtre kahve makinenize eklemiş olduğunuz su, ısıtıcı yardımıyla doğru sıcaklığa erişerek, filtrenize eklemiş olduğunuz kahve ile buluşur. Su ile buluşan kahve demlenerek, sürahinize dökülür ve servise hazır hale gelir. 

Filtre kahve makineleri: Farklı stillerde ve kapasitelerde gelirler. İhtiyacınıza göre farklı kapasiteye ve teknik özelliklere sahip filtre kahve makinelerini tercih edebilirsiniz.

Üzerinde "coffee" yazan siyah bardağa, sürahinin içerisindeki kahvenin dökülmesi

  Filtre kahve Makinelerinin Temel Bileşenleri

  • Su Tankı: Taze suyun demlenme için döküldüğü kısımdır. Daha sonra makine suyu ısıtır ve ardından kahvenin lezzetini çıkarmak için kullanır.
  • Isıtıcı: Isıtıcı, rezervuardaki suyu demleme için doğru sıcaklığa ısıtmaktan sorumludur.
  • Kahve Filtresi: Genellikle kağıt veya metal filtre kullanılır. Kahvenin konulduğu yer olan filtreler:kahvedeki fazla yağın ve tortunun kahvenize dökülmesini engeller.
  • Filtre Sepeti: Kahve makinesi içinde bulunan filtre sepeti, kahve filtresini ve kahve telvesini tutar.
  • Sürahi (Coffee Pot): Demlenmiş kahvenin damlayarak döküldüğü yerdir. Sürahiler genellikle cam veya yalıtımlı paslanmaz çelikten yapılır.

  Beyaz renk bir filtre kahve makinesi

  Filtre Kahve Makinesi İle Kahve Hazırlama!

  1. Filtre Sepetine Bir Kahve Filtresi ekleyin: Farklı tipte kahve filtreleri bulunur, genellikle bunlar "kağıt" veya "metal" olarak bilinir.Çoğu kahve makinesi kendi filtresiyle birlikte gelir.

  2. Kahvenizi Ölçün ve Ekleyin: Filtreye ne kadar kahve koyacağınız, yapmak istediğiniz kahve miktarına bağlıdır. Bizim tavsiyemiz, bir porsiyon için; 18 gram kahve ve 300 ml kadar su olacaktır. 

  3. Suyunuzu Ölçün ve Hazneye Ekleyin: Kahve makinenizin yanında su miktarını ölçmenize yardımcı olacak işaretlemeler olacaktır. Bu işaretleri de takip ederek 1 porsiyon için 300 ml su kullanabilirsiniz.

  4. Kahve Makinenizi Çalıştırın: Bazı filtre kahve makineleri açtığınız anda kahvenizi hazırlamaya başlarken bazılarında da kahvenizi hazırlamak için düğmeye basmanız gerekir. Ek olarak "zaman ayarı" yapabileceğiniz filtre kahve makineleri ile de kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

  5. Kahvenizi Demlenmesini Bekleyin ve Afiyet Olsun!: Artık kahvenizin hazır olması için yapmanız gereken tek şey beklemek!

  Daha İyi Bir Kahve Deneyimi İçin Tüyolar

  Kahvenizi Kendiniz Öğütün!

  Daha taze ve lezzetli bir kahve deneyimi için kahvenizi çekirdek halinde alıp kendiniz öğütebilirsiniz. Ancak kahvenizi ne kadar ince öğüttüğünüze dikkat etmelisiniz!

  Not: Biz, makineniz için "orta kalınlıkta" öğütümü tavsiye ederiz!

  Filtre Kahve Makinenizi Temizleyin!

  Sıcak su kullanan herhangi bir makine zamanla kireç biriktirebilir ve uzun süre bırakılırsa bu durum kahvenizin kötü, ekşi bir tat almasına sebep olabilir. Ayda bir kez kahve makinenizi, gıda ile temasa uyumlu deterjanlarla temizlemelisiniz!

  Doğru Öğütümü Tercih Edin!

  Sitemizden kahve siparişinizi oluştururken, makinenize uygun şekilde öğütülmesi için “kağıt filtre” veya “metal filtre” seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. 
  Makinenizin dahili bir filtresi var ise “metal filtre”, makineniz kahvenizi kağıt filtre ile hazırlıyorsa “kağıt filtreyi” tercih edebilirsiniz.

  Mümkün Olan En Taze Çekirdeği Kullanın!

  Kahvenizi alırken ne zaman kavrulduğunu kontrol edin ve mümkün olan en taze kahveyi almaya çalışın! 

  Filtre kahve makinesinde, kahve hazırlanırken, içerisinde sıcak kahve bulunan kahve sürahisi

  Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

  1. Daha iyi bir kahve deneyimi ve makinenizin sağlığı  için, düzenli aralıklarla makinenizi  temizlemelisiniz. Oldukça basit olan bu işlemi ertelemek  ileride büyük sorunlara yol açabilir!
  2. Kahvenizi demledikten sonra makinenizin su haznesine içtiğiniz kadar su ilave edin! 
  3. Makineyi filtre kahve hazırlar gibi açın ve çalışmaya bırakın. Böylelikle filtre kahve makinesi haznesinde kalan tüm kahve tortuları kendiliğinden temizlenir! 
  4. Bu işlemi yapmak hem makinenin ömrünü uzatır ve her seferinde lezzetli bir kahve deneyimi elde etmiş olursunuz!

  Yorum yazın

  Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

  Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

  DAHA FAZLA

  V60 NEDİR? NASIL KULLANILIR, V60 İLE KOLAY KAHVE YAPIMI

  V60 Nedir? Nasıl Kullanılır, V60 İle Kolay Kahve Yapımı!

    Basit, temiz ve pratik: Kahve demlemeye nereden başlayacağını düşünen bir kahve bağımlısıysan V60 tam sana göre! Bu garip ama şık görünümlü "huni" ile filtre kahve nasıl demlenir öğrenmek istiyor...

  Daha fazlasını oku
  Kahve Dükkanı Açmak: Başlangıç Rehberi!

  Kahve Dükkanı Açmak: Başlangıç Rehberi!

  Kahve tutkunuzu işe dönüştürmeye hazır mısınız? 2025 yılına kadar 238 milyar dolara ulaşması beklenen kahve dükkanı pazarında yerinizi alın! Bu kapsamlı rehber, bir kahve dükkanı açmak için ihtiyac...

  Daha fazlasını oku
  Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım