French Press Nedir, Ne İşe Yarar? French Press Nasıl Kullanılır?

French press, her geçen gün büyüyen filtre kahve dünyasında insanların en çok tercih ettiği ekipmandır. Kahve demlemeye yeni başlayacak biri için ilk aşamada en iyi tercih olan french pressle ilgili her şeyi enine boyuna araştırdık ve paylaştık. French press nedir, ne işe yarar, nasıl icat edildi, avantajları nelerdir gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

French Press

Dilerseniz kahvenizi demlenmeye bırakın ve başlayalım. Veya hemen başlayın, bu yazıdan sonra zaten ilk işiniz french pressle kahve demlemek olacak :)

Eğer French pressiniz yoksa aşağıdaki aşağıdaki bağlantıdan French press ve yüksek kafeinli kahve içeren French press setimizi sipariş verebilirsiniz. French Press Patenti


French Press Nedir?

French press, cam bir kabın içinde kalın öğütülmüş kahve tanecikleriyle beraber bulunan suyun, demleme işlemi bittikten sonra ağız kısmında yer alan süzgecin aşağı yönde hareket ettirilerek kahve posasının sıkıştırılması sonucunda, kahvenin süzülerek berrak bir şekilde bardağa boşaltılmasını sağlayan bir filtre kahve demleme ekipmanıdır.

Kahvenin yanı sıra bitki çayı gibi içeceklerin de demlenebileceği french pressin genellikle bir (350 ml) ve iki (600 ml) kişilik boyutta seçenekleri bulunuyor.

 

French Press Ne İşe Yarar?

French press; filtre kahve, bitki çayı ve diğer demlenmesi gereken içecekleri hazırlamanıza yardımcı olur. Genellikle tek kişilik boyutlarda olduğu için sadece kendinize hazırlayacağınız içeceklerde büyük çay demliği gibi ekipmanların kirlenmesindense french press kullanarak çok daha hızlı ve kullanışlı bir şekilde amacınıza ulaşabilirsiniz. Özellikle kahve yaparken kahvenizi french presste demlenmeye bırakıp, işlerinizi halledebilir ve demlendikten sonra hızlıca kahvenizi tüketebilirsiniz. Ayrıca french press ile sıcak yaz aylarında evde kolayca cold brew kahve demleyebilirsiniz.

 

Özellikle sert kahve sevenler için french pressin diğer ekipmanlarda olmayan bir özelliği daha var. Demlenme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için damak tadınıza uygun sertliğe göre demlenme süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz. Örneğin ortalama demlenme süresi 4-5 dakikayken yumuşak seviyorsanız 3 dakikaya, sert seviyorsanız 6 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Filtre kağıdı gerektirmemesi, elektriksiz olması gibi özellikleriyle de evde, iş yerinde, hatta parkta-sahilde bile sıkıntısızca çayınızı, kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Bu bakımdan kahve makinenizi taşıyamayacağınız veya diğer ekipmanlar için gereken parça parça küçük ekipmanlarla uğraşamayacağınız yerlerde hayat kurtarır.

♦️  Bu da ilgini çekebilir --> Filtre Kahve Nedir Nasıl Yapılır? 

French Press Nasıl İcat Edildi?

İsminden dolayı icadı konusunda hepimizin aklına ilk olarak Fransızlar geliyor, fakat İtalyanlar da en az Fransızlar kadar hak sahibi olduklarını iddia ediyorlar. Öyle ki French pressin ilk patenti İtalyanlar tarafından alınmış.

Bir iddiaya göre Fransız bir kadın, bir gün evde kahve yaparken ocağın üstünde ısınan suya kahve koymayı unutuyor. Su kaynamaya başladıktan sonra kahveyi ekliyor ve kahve tanecikleri suyun üzerinde yüzmeye başlıyor. Normalde suyun dibinde olması gereken bu kahve taneciklerinin kahveyi içerken ağzına gelmesini istemeyen kadın, yoldan geçen İtalyan bir tüccardan metal bir filtre alıyor. Bu filtreyi, kahve demlemek için kullandığı kaba bastırarak tanecikleri en alta hapsediyor ve kahveyi süzerek fincana boşaltıyor. Hazırladığı bu kahveyi içeceği sırada kötü bir tadı olacağını düşünen kadın beklediğinden çok daha iyi bir sonuçla karşılaşıyor ve günümüzde de severek kullandığımız, dünyanın en çok tercih edilen demleme ekipmanının varoluşuna ön ayak oluyor.

French pressin yazılı olarak karşımıza çıktığı ilk kaynaklar, James Hoffmann’ın “World Atlas Of Coffee (Dünya Kahve Atlası)” adlı kitabıdır. Bu kaynağa göre french pressin tarihi 1852 yılına dayanıyor ve ilk tasarımları bu dönemde oluşturuluyor.

Bununla birlikte, french pressin bilinen ilk patentini 1928 yılında Attilio Calimani ve Giulio Moneta almıştır. Daha sonra 1958 yılında farklı bir tasarımla Faliero Bondanini de kendi ürününü tescilletmiştir ve Fransız bir şirket tarafından dünyaya pazarlanmıştır.

 

French Press Ne Demek? 

French press kelime anlamı olarak Fransız Baskısı anlamına gelmektedir. Bazı kültürlerde bu ekipmana Kahve Baskısı anlamına gelen Coffee Press de denmektedir.

 

French Press Nasıl Kullanılır? French Press Kahve Nasıl Yapılır?

French pressi kahve veya bitki çayı yapmak için kullanabilirsiniz. Demleme aşamasında ikisinin de yapılışı tamamen aynı.  French press ile kahve şu şekilde yapılır;

- Bir kişi için 2 tepeleme tatlı kaşığı kahve (kalın öğütülmüş) ve 300 ml. sıcak suyu french press koyun ve kapağını üstüne takın. Ortalama 5 dk. bekledikten sonra pressleyin ve demlenen kahveyi fincanınıza boşaltın. Kahveniz hazır, afiyet olsun.

Görüldüğü gibi çok kolay ve herkesçe anlaşılabilir basit bir mantığa sahip. Bu yüzden de en çok tercih edilen ekipman. Buna rağmen french presste yapılan kahveyi lezzetlendirecek birkaç püf nokta var, dilerseniz alt başlıkta bunlara bir göz atalım.

 

French Press Kahve Yapımının İncelikleri

French pressi ısıtın: Kaynattığınız suyla kahveyi demlemeye başlamadan önce french pressi, her yerine değecek şekilde sıcak suyla ıslatın. Bu sayede ekipmanın içi ısınacak ve demlenme aşamasında kahvenin soğumasına engel olacaktır. Aynı şekilde kullanacağınız fincanı da ısıtmanız gerekiyor.

 

Suyun kıvamına gelmesini bekleyin: Özellikle french press gibi su ve kahvenin ilk aşamada birbiriyle temas ettiği ekipmanlarda suyun sıcaklığını çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer su yeni kaynadıysa ve çok sıcaksa, suyla temas ettiğinde kahveyi yakacaktır. Bu durumda da acı ve rahatsız edici aromalara sahip bir kahveyle karşılabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için su kaynadıktan sonra 1 dk kadar ilk sıcaklığını üstünden atmasını bekleyebilirsiniz.

French_Press_Nasıl_Yapılır

Kronometre tutun: French pressle kahve demlerken yapabileceğiniz en büyük hata, süre tutmaksızın tahmini rakamlarla demlenme süresini ayarlamaktır. O sırada meşgul olduğunuz içe yoğunlaşıp kahveyi tamamen unutabilirsiniz ve dakikalarca bekleyen kahve, french pressin içinde soğuyabilir. Bu durumda hem soğuk, hem de çok acı olan kahveyi muhtemelen çöpe dökmek zorunda kalacaksınız. Tam tersi kahveyi içmek için sabırsızlanarak henüz demlenmeden 2-3 dakika içinde tüketmeye başlarsanız, rengi dışında kahveyle alakası olmayan sıcak bir suyla karşılaşabilirsiniz.

 

Tüm bunları engellemenin en iyi yolu, kendi damak tadınıza göre belirlediğiniz demlenme süresini telefonunuzun kronometresinden tutarak, tam zamanında süzmek ve içmek olacaktır.

 

French Pressin Avantajları: Neden Kullanmalıyız?

French press tercih etmeniz için birbirinden önemli maddeler var. Tek tek inceleyelim;

 

French presste kahve demlemek kolaydır

Diğer ekipmanlara göre French pressin kullanımı çok daha kolay ve karmaşıklıktan uzaktır. Bu yüzden kahve demlemeye yeni başlayan biri için ilk adımda tercih edilebilecek en iyi ekipman kesinlikle French press.

 

Yardımcı bir ekipmana ihtiyacınız yoktur

 Diğer birçok ekipmanda olduğu gibi filtre kağıdı vb. materyallere ihtiyacınız olmaz. En saf haliyle French press, dünyanın en teferruatlı ekipmanlarıyla yakalayacağınız lezzeti tek başına size verebilir.

 

 

 

French_Press_Ekipmanları

Çalışmak için elektriğe ihtiyaç duymaz

Kahve makinesinde olduğu gibi fiş, priz gibi dertleriniz olmaz; çantanıza atıp dilediğiniz yere götürebilir ve kullanabilirsiniz.

 

Kolay temizlenir

Herhangi bir bardağı yıkar gibi french pressi de temizleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı ve uğraştırıcı bir aşaması yoktur. Bu yüzden ofis veya kamp için uygundur. Bu konuda tek sıkıntısı var. Eğer içindeki tortuyu lavoboya dökerseniz, kullanılan kahve kalın çekildiği için tıkanmaya yol açabilir. Bu yüzden doğrudan çöpe dökmeniz en mantıklısı olacaktır.

 

Fiyatına Göre French Press Karşılaştırması?

French press, paraya satılan her şeyde olduğu gibi çok geniş bir fiyat skalasına sahiptir. Bu yüzden fiyat-performans ölçüsünde en doğru kararı vermeniz gerekiyor. 

Ucuza french press bulabileceğiniz aktarlar ve sokak arası AVM’ler var. Fakat buralardan çok uygun fiyata aldığınız, büyük ihtimalle plastikten yapılan french pressler uzun ömürlü olmaz, hatta bir iki demlemeden sonra vidalarının sökülüp, kahvenin içinde ekipman parçacıklarının yüzdüğü bir kahveyle karşılaşmanız şaşırtıcı olmaz. Aksine bu gibi yerlerden gerçekten kaliteli olan french pressleri de ucuza bulabilirsiniz fakat bu riske girmek pek mantıklı değil.

Büyük markaların ürettiği 300-400 liralık french pressleri almanın da pek bir mantığı yok. Bu yüzden hem cebinizi yakmayacak, hem de uzun süre işinizi görecek bir french press bulmalısınız. Bu gibi french presslerin fiyatı ise ortalama 55-60 TL’dir. Hatta kahveyle beraber set dahilinde alarak daha ucuza bile getirebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE