COLD BREW KAHVE (SOĞUK DEMLEME KAHVE) NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yaz sezonu gelirken filtre kahveler de yavaş yavaş yerini cold brewe bıraktı. “Yazın kahve mi içilirmiş, soğuk bir şeyler getirin” diyenler için cold brew hakkında merak edilen ve bilinmeyenleri tek tek yazdık. Bu yazıda cold brew nedir, cold brew nasıl yapılır gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Hatta kendi topuğumuza sıkıyor olsak da satın almak yerine evde nasıl cold brew yapabileceğinizi de detaylıca açıkladık.

Cold brew kahveyi daha önce hiç denemediyseniz aşağıdaki bağlantıdan yüksek kafeinli Taft siparişi vererek evde cold brew yapabilirsiniz.

bornozlu adam kahve döküyor

Cold Brew Nedir?

Cold brew, Türkçe karşılığıyla soğuk demleme anlamına gelir. Kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, soğuk suyun içerisinde uzun bir süre bekletilerek demlenmesiyle elde edilen kahveye cold brew kahve denir. Yaklaşık 20 saatlik bir demlenme süresi vardır.

Taft Cold Brew

Kullanılan çekirdeklerin ince veya orta boyutta öğütülmesi, cold brewin kostik tatlara daha basit bir dille acı bir tada sahip olmasına sebep olur. Bu yüzden özel olarak çekilmiş, kalın öğütülmüş kahveler kullanılır. Bu sayede çok daha tatlı ve hoş tadım notaları ortaya çıkar.


Cold Brew Nasıl Yapılır?

Cold brew yapmanın birden fazla yolu var. Bu yöntemleri kendi içinde profesyonel ve amatör olmak üzere iki başlığa ayırabiliriz. Kafenizde müşterilerinize servis etmek veya şişelere doldurup işletmenizde satmak istiyorsanız profesyonel yöntemleri tavsiye ederiz. Eğer birçok insan gibi yalnızca dolabınızda serin ve ferahlatıcı bir kahvenin olmasını istiyorsanız amatör yöntemler sizin için en iyisi olacaktır.


Profesyonel Yöntemler

Bizim de tercih ettiğimiz ve size tavsiye edebileceğimiz iki profesyonel yöntem var. Bunlar için, kullanılan yönteme özel demleme ekipmanını temin etmeniz gerekiyor.

Cold drip ile cold brew nasıl yapılır?

Üç hazneden oluşan cold dripper en iyi sonucu alacağınız yöntemlerden biri. En üst hazneye buzlu su, ortadaki hazneye kahve koyuluyor ve demlenen kahve en alttaki haznede birikiyor.

Cold brewde 1 lt su için yaklaşık 65 gr kalın öğütülmüş kahve kullanılır ve 12-20 saat arası bir sürede tamamlanır. Yapılışını aşama aşama tek tek inceleyelim;

Taft Coffee Cold Drip Kulesi
 • Cold dripperın orta haznesine, kahve taneciklerinin suya karışmaması için yuvarlak ve düz bir filtre kağıdı koyun. Filtre kağıdının, cam kenarlara iyice yapışması ve kağıt tadının kahveye geçmemesi için demlemeden önce mutlaka kağıdı ıslatın.
 • Orta hazneye tarttığınız 65 gr kahveyi yerleştirin ve bir kaşık yardımıyla kahveyi düzleyin. Daha sonra az önce kullandığınız filtre kağıdından üç dört tane daha alın ve kahvenin üstünü tamamen bu filtre kağıtlarıyla kaplayın. Bu sayede damlayan su direkt kahveye temas etmez ve her taneciğe eşit şekilde yayılır.
 • En üst hazneye toplam 1 lt olacak şekilde soğuk su ve buz ekleyin. 500 ml su, 500 gr buz kullanabilirsiniz fakat bu kahvenin aşırı soğuk su yüzünden yanmasına sebep olabilir. Acı tatlardan arınmak için 800 ml soğuk suya 200 gr buz koymanızı tavsiye ederiz.
 • Ekipmanın suyu damlatma süresini 2-3 saniyede bir damla olacak şekilde ayarlayın.
 • Tüm su tükendiği zaman alttaki hazneyi alın ve şişelere boşaltın. Cold brewiniz hazır, dolaba koyup dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Hario Mizudashi ile cold brew nasıl yapılır?

mizudashi cold brew demleme

Hario’nun cold brew demlemek için ürettiği sürahisiyle basitçe cold brew demleyebilirsiniz. İşlevsel olarak normal sürahiden tek farkı içinde kahve koyulması için özel bir hazne var. Bu ufak hazneye 80 gr kadar kahve ekleyip, su haznesine 1100 ml soğuk su ekleyin ve dolaba attın. 8-12 saat içinde hazır olacaktır, posasını çıkarıp dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.


Amatör Yöntemler

Yukarıdaki ekipmanları kolayca temin edemeyebilirsiniz. Böyle bir imkanınız varsa bile evde birkaç kişinin tüketeceği bir içecek için böyle bir zahmete girmeye gerek yok, bu yüzden evdeki eşyalarla ve hepimizin sahip olduğu french pressle de cold brew demlemek mümkün.


French press ile cold brew nasıl yapılır?

French Press illustration

 • Bir kişi için 250 ml suyu soğuyana kadar (en az iki saat) dolapta bekletin.
 • Sürenin sonunda soğuttuğunuz suyu kahveyle beraber french presse koyun ve gece yatmadan önce dolaba tekrar koyun.
 • Sabah kalktığınızda (ortalama 10 saat yeterli olacaktır. Süreyi buna göre ayarlayabilirsiniz.) french pressi dolaptan çıkarın ve pressleyerek bir şişe veya sürahiye boşaltın.
 • Cold brewiniz hazır, Sade veya süt ilave ederek tüketebilirsiniz.

Tencereyle cold brew nasıl yapılır?

 • Büyük bir tencereye 1 litre soğuk suyu boşaltın.
 • Tencerenin içine 65 gram kalın öğütülmüş kahveyi ekleyin
 • Ağzını kapatın ve french presste olduğu gibi buzdolabına koyun.
 • Ortalama 8-10 saat sonra dolaptan çıkarın ve tülbentle süzerek posasını ayırın.
 • Cold brew hazır, bardak veya şişeyle servis edebilirsiniz.

Cold Brewin Faydaları Nelerdir?

Asidik içeriği düşüktür: Cold brew, normal kahveyle karşılaştırıldığında ısıl işlem uygulanmadığı için asiditesi çok daha düşüktür. Bu da mide ekşimesi, reflü ve benzeri mide sorunlarına yakalanma riskinizin çok daha düşük olması anlamına geliyor.


Hastalıklara karşı antioksidan içerir: Cold brew, yine yukarıdakiyle aynı sebeple ısıl işlem uygulanmadığı için çeşitli antioksidanlar içerir. Bu da bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur. Özellikle havaların ısındığı ve cold brewin meşrubat tercihlerimizde zirveye yükseldiği bahar aylarında herkesin mevsimsel olarak çeşitli hastalıklara yakalandığını düşünürsek, cold brewin bu özelliği kendisini daha da değerli kılıyor.


Sağlıksız eklemeler yapmanıza gerek kalmaz: Cold brewin asiditesi daha düşük olduğu için standart filtre kahveye nazaran çok daha tatlı aromalar ortaya çıkar. Normalde kahveyi acı bulup şeker, krema gibi eklemeler yapıyorsanız, cold brewin bu özelliği sayesinde sade tüketerek çok daha sağlıklı bir kahve keyfi yaşayabilirsiniz.


Yağ yakım hızını artırır: Yağ yakımına yardımcı olması, bütün kahve çeşitlerinin ortak özelliğidir fakat normal kahveler 4-5 dk. demlenirken cold brewin saatlerce demlenmesi, kahve çekirdeklerinin içeriğini suya daha fazla vermesini sağlıyor. Bu da kahvenin sihirli etkilerinden daha çok faydalanmamıza yardımcı oluyor.Cold Brew ve Soğuk Kahve Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birçoğumuzun en çok yanılgıya düştüğü konulardan biri, cold brew ve soğuk kahvenin aynı şey sanılmasıdır. Soğuk kahve ve cold brewin hem yapılış aşamalarında, hem de tatlarında büyük farklılıklar vardır.


Soğuk kahve, hepimizin bildiği filtre kahvenin yapılıp dolaba atılarak soğutulmasıyla elde edilir. Cold brew ise soğuk suyla uzun sürede demlenir ve ayrıca soğutulmasına gerek kalmaz. Lezzet olarak farkı ise soğuk kahvede demlenen filtre kahve sıcak olduğu için soğutulunca acılaşır, tuzlu ve asidik tatlar ortaya çıkar. Cold brewde ise böyle bir durum gerçekleşmez ve çok daha tatlı, kolay bir içime sahip olur. Ayrıca soğuk kahvenin hazır kahveyle hazırlanan türleri de mevcuttur.Cold Brew Nasıl İcat Edildi?

Cold brew kahvenin icadıyla ilgili çok fazla rivayet tarih boyunca ortaya atılmıştır. Hala bununla ilgili kesin, kanıtlanmış bir bilgi yok fakat en yaygın ve kabul görmüş olanı Hollandalı denizciler tarafından 1600’lü yıllarda bulunduğudur.


Hollandalı denizciler, uzun yolculuklar sırasında kafeine ve bunun getirisi olan enerjiye ulaşabilmek için gemide kahve yapabilmenin yollarını arıyorlar. O dönem için gemide kaynar suyla kahve demlenmesi mümkün değil, bu yüzden deniz ve okyanus üzerindeki düşük dereceli havalarda soğuyan sularıyla ellerindeki kahveyi demlemeyi deniyorlar ve sonuçtan oldukça memnun kalıyorlar. Bu sayede bulundukları şartlar içinde kahveyi kolayca demleyebiliyorlar ve depolayabildikleri için çok pratik oluyor. Geliştirilen yöntem Hollandalı denizciler arasında hızla yayılıyor ve Japonya’ya ulaşan gemiler aracılığıyla Japon halkı arasında da popülerleşiyor. Halihazırda çay konusunda soğuk demleme yöntemini kullanma konusunda tecrübeli olan japonlar, kahvenin de soğuk demleme yöntemlerini geliştirerek tüm dünyanın kahve kültürünü değiştirecek değerde adımlar atmaya başlıyorlar. Aynı zamanda Japonların etkisiyle cold brew (soğuk demleme) kahve Kyoto kahvesi olarak da anılıyor.


Cold Brewi Lezzetlendirmenin Yolları

Cold brew genellikle sade olarak tüketilir. Fakat sert kahve sevmeyenler için tatlandırıcı ilavelerle daha yumuşak ve lezzetli forma kavuşturmak çok kolay.


En sık uygulanan yöntem süt eklemektir. Espresso bazlı içeceklerde olduğu gibi cold brewi de sütle beraber tüketebilirsiniz. Bunun dışında kafelerde bulunan karamel, fındık, vanilya aromalarını veya meyve aromalarını tercih edebilirsiniz.


Cold Brewlerin Ömrü Ne Kadar?

Evde yapıp kendiniz tüketecekseniz zaten uzun süre bekletmeyeceğiniz için sorun olmaz. Şişeleyip satmak veya uzun bir süre içinde tüketmek için ürettiyseniz sade cold brewin ömrü yaklaşık 3 aydır. Süt ekleyip şişelerseniz hayvansal maddelerin hızlı bozulma özelliğinden dolayı 1 aya kadar düşer.