Japanese Cold Brew Nedir, Nasıl Yapılır? 5 Dakikada Cold Brew Demle!

Yaz aylarındaki en büyük sorunumuz olan kavurucu sıcakların etkisinden kurtulmak için, kahveseverler olarak en büyük yardımcımız lezzetli ve ferahlatıcı cold brewler oluyor. Ancak dışarıda her zaman istediğimiz lezette cold brewe ulaşmamız mümkün değil, kendimiz demlemek istesek saatler süren bir süreç söz konusu. Size vereceğimiz cold brew tarifi ile tüm bu dertler geride kaldı! Artık evinizde veya ofisinizde 5 dakikada kolayca cold brew demleyecek ve ihtiyacınız olan ferahlığa dilediğiniz zaman ulaşacaksınız. Karşınızda tüm bu övgüleri sonuna kadar hak eden yöntemimiz: Japenese cold brew!

TAFT yüksek kafeinli filtre kahve japanese cold brew

Japanese Cold Brew Nedir?

Japenese cold brew, isminden de anlaşıldığı üzere Japonlara özgü bir soğuk demleme kahve yöntemidir. Standart cold brewler kullanılan ekipmana göre 12-20 saat arasında uzun bir demlenme süresine sahipken Japanese cold brew 5 dakikada hazırlanabilir. Bunun en önemli sebebi Japanese cold brewin temelde filtre kahvenin demlenme esnasında buzla temas etmesi ve tuzlu tatlar ortaya çıkmadan soğuyabilmesidir.

Cam bardağın içinde buzlu Japanese cold brew mermer zeminin üstünde duruyor

Japanese Cold Brew ve Standart Cold Brew Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki farklı yöntem arasındaki en büyük fark, öğütülmüş kahvenin demlenme süresidir. Japanese cold brew, v60 demleme ekipmanıyla veya chemex ile yaklaşık 5 dakikada hazır olmaktadır, standart cold brew ise cold dripper ekipmanında soğuk su ile 12-20 saat arasında demlenir. Bu nedenle Japanese cold brew zamandan büyük ölçüde tasarruf etmenizi ve dilediğiniz zaman kolayca hazırlayıp tüketebilmenizi sağlar.


Standart cold brew hazırlarken uzun süren demlemede kahvenin acılaşmaması için kalın öğütülmüş kahve kullanılır. Japanese cold brew yönteminde ise kahve hızlıca demlendiği için tüm aromasının suya geçebilmesi adına orta-ince öğütülmüş kahve kullanılır.


Standart cold brewde mikro kahve tanecikleri suyun içine karışır ve daha gövdeli, yoğun bir kahve elde edilir. Japanese cold brewde ince bir filtreden geçip demlenerek buz dolu sürahiye boşalan kahve çok daha berrak ve pürüzsüzdür.

V60 ekipmanıyla Japanese cold brew hazırlanıyor.

Japanese Cold Brew Nasıl Yapılır?

Japanese cold brew hazırlamak oldukça pratik ve kolaydır. kahveyi demlemek için v60 veya chemex, demlenen kahvenin buzla karışması için kahve sürahisi gerekir. 70 gr kahve için 700 ml sıcak su (95 derece) kullanılır. Aşağıdaki maddeleri sırasıyla takip ederek Japanese cold brew hazırlayabilirsiniz.

- Ekipmanınızı ve filtre kağıdınızı kahvenin içine kağıt tadı geçmemesi için sıcak su ile ıslatın.

- Sürahinin içine 300 gr buzu ekleyin.

- 70 gr kahve için 700 ml sıcak su ile kahveyi demlemeye başlayın.

- Tüm su tükendiğinde alt haznede biriken kahve buz sayesinde soğuyacaktır. Japanese cold brewiniz sunuma hazır. 

TAFT Coffee Yüksek Kafeinli Filtre Kahve v60 Seti

Japanese Cold Brew Yapımında Kullanılan Kahve Nasıl Olmalıdır?

Cold brew için tercih edilen kahve kişiden kişiye değişse de koyu kavrulmuş, yoğun ve sert aromalara sahip kahveler cold brewde yüksek aromaya ulaşmak ve demleme şekline uygun olarak doğru tadım notalarını elde etmek için çok daha iyi bir seçenektir.

Japanese Cold Brew Nasıl Sunulur?

Demlenen cold brewin sunumu pek çok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Buzdolabının içinde stoklayıp uzun sürede tüketmeyi düşünüyorsanız şişeleyip saklayabilir ve bu şekilde sunabilirsiniz. Arkadaşlarınıza veya müşterilerinize sunacaksanız cam bardak içine buz ekleyerek sunabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak süt ilavesi yapıp aromasının zenginleşmesini sağlayabilir ve yumuşak içim sevenlere uygun yoğunluğa getirebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE