3. Nesil Kahvecilik Nedir? Maddelerle Tüm Kahve Nesilleri!

pamuk prenses kahve

Kahve, keşfedilip içecek olarak tüketilmeye başlamasından itibaren içinde bulunulan dönemin ihtiyaçları ve teknolojik imkanları kapsamında farklı yöntemlerle insanların beğenisine sunulmuştur. Bunların yaygınlaşmasıyla beraber 'kahve nesilleri' denilen trendler oluşmuştur. Son dönemde hipsterların sık sık bahsettiği ve her mekanda muhabbetinin döndüğü trend ise 3. nesil ya da 3. dalga kahvecilik. Peki 3. nesil kahvecilik denilen şey tam olarak ne? Aslında bu kavramı daha kolay açıklayabilmek için birinci ve ikinci nesil kahveciliğe, yani kısacası geçmişten günümüze kahveciliğin yakın tarihine bakmamız gerekiyor.

3. nesil kahve akımına uygun nitelikli kahveler yapabilmek için özel harmanıyla lezzeti ve etkiyi bir arada sunan Taft Kahve'yi aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz.

KAHVE NESİLLERİ

TAFT Yüksek Kafeinli Filtre Kahve, Kahve Nesilleri

1. Nesil Kahvecilik

Kahvenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Ancak bizi ilgilendiren akımların ilki olan birinci nesil kahvecilik, 1900’lerin başında suda çözünebilen kimyasal işleme tabi tutulmuş kahvelerle başladı. Bu dönemde kahveyle ilgili başlıca faaliyetler; kahvenin alınıp satılması ve kahvenin tüketimiyle sınırlıydı. Bu yüzyıla damgasını vuran gelişme ise Austin ve R.W. Hills’in kahveyi vakumlu paketlere koyma fikri oldu. Bu sayede kahve çok daha uzun ömürlü olarak saklanabilir hale geldi ve tüketimi dünya çapında arttı.

kavanozda duran hazır kahve

İnsanların yüksek kahve tüketimini hızlıca karşılamak amacıyla kahve hazırlamayı olabilecek en kolay haline getirebilme çabası, zararlı bir kahve kültürünü de beraberinde getirdi. Bitkiden elde edilen ve herhangi bir meyvenin çekirdeğiyle aynı yapıya sahip olan kahve, suda çözünebilen bir madde haline gelmesi için çeşitli kimyasallarla tepkimeye sokuldu. Kısa bir sürede tadını ve kokusunu kaybeden kahveye, bunu önlemek için katkı maddeleri eklendi. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan şey aslında kahveden çok farklı. Hazır kahve firmalarının paketleyip raflararda alıcıya sunduğu ve sıcak suya eklenip karıştırıldıktan sonra içilen şeylere kahve değil de, kahve aromalı kimyasal içecekler dememiz daha doğru olur.

Bu gibi sebeplerden dolayı her ne kadar hızlı ve kolay hazırlanabilir olsalar da 1. Nesil kahveciliğin ürünü olan hazır kahveler hem sağlığımız için çok zararlı, hem de “kahve” içmek isteyenler için lezzet yönünden oldukça yetersiz. Ayrıca sunum özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, bizim gibi Osmanlı’daki kahve kültürünün etkisinde yetişmiş kahveseverler için çok basit kalıyor.

 

Madde madde 1. Nesil Kahveciliğin Faydaları

1) Hızlıdır. Suyun içinde çözünebilmesi sebebiyle çabuk hazırlanır.

2) Kolaydır. Demlemek, kullanılan kahve demleme ekipmanını temizlemek, kahvenin posasını çöpe boşaltmak gibi zahmetleri yoktur.

3) Vakumlu paketleme yöntemi sayesinde uzun ömürlü olarak saklanabilir.

 

Madde madde 1. Nesil Kahveciliğin Zararları

1) Kimyasal ve sağlığa zararlıdır. Suda çözünebilir hale gelmesi için birçok işlemden geçer.

2) İçine eklenen maddeler sebebiyle kahve ve kafein oranı düşüktür. Bu da aromasının düşük olmasına ve kafeinin sihirli etkilerinden yararlanılamamasına sebep olur.

♦️ Bu da ilgini çekebilir --> Kafein Nedir Ne İşe Yarar Faydalari ve Zararları


2. Nesil Kahvecilik

micky mouse yazılı starbucks bardağı İkinci nesil kahvecilikle beraber kahve türleri çeşitlenmeye; espresso, latte, mocha gibi espresso bazlı kahve çeşitleri popülerleşmeye başlamıştır. 1. Nesil kahvecilikte olduğu gibi sağlıksız, hazır kahveler terk edilip yerini doğal kahve çekirdeklerine ve nispeten daha kaliteli harmanlara bırakmıştır. Ayıca soğuk demleme gibi demleme yöntemlerini ve kahveli tatlılar gibi kahveseverleri her yerde kendine çekecek yeni buluşları da beraberinde getirmiştir.İkinci nesil kahvecilik 1960 sonrasında Starbucks, Cafe Nero gibi kahve zincirlerinin yayılmasıyla ortaya çıkmıştır. Çıkış amacı kahveden daha çok keyif almak üzerinedir. İkinci nesil kahvecilik, 1966’da Amerika’da Peet’s Coffee’yi açan Alfred Peet ile başladı. Bay Peet’in arkadaşları ise 1971 yılında Starbucks’ı kurdular ve ikinci nesil kahveciliğin en önemli temsilcisinin uzun yolculuğu da başlamış oldu.

Ancak bunların dışında 2. Nesil kahveciliğin yaygınlaşmasındaki en büyük etken, insanların ev ve iş yerleri dışında oturup arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebileceği yerlerin ortaya çıkmasıdır. Bugün bile neredeyse hiçbirimiz herhangi bir kahve zincirine gidip “Buranın kahvesini içmeden güne başlayamıyorum, seçtikleri çekirdeklerin oluşturduğu harman oldukça iyi.” demiyoruz. Sevdiklerimizle buluşmak, sohbet etmek için gidiyoruz, kahve de bu keyfi süsleyen bir faktör oluyor sadece.

Sonuç olarak, ikinci nesil kahvecilik bugün de hayatımızda inanılmaz önemli bir yer kaplıyor. Sabahları uyanmak için, okula işe giderken, önemli bir toplantı ya da sunum öncesi kahve en büyük yardımcımız.

 

Madde Madde 2. Nesil Kahveciliğin Faydaları

1) Birinci nesil kahveciliğe göre sağlıklıdır.

2) Sert sevenler için espresso, yumuşak sevenler için latte gibi birden çok kahve türüyle tekdüzelikten kurtarır.

3) Kahve önünüze konur. Hazırlama, demleme derdi olmaz. Dolayısıyla hiçbir şekilde efor harcamazsınız.

 

Madde Madde 2. Nesil Kahveciliğin Zararları

1) Maddi imkanlarınız ve içme sıklığınıza göre pahalı gelebilir. Makul ölçüde, ortalama günde bir fincan içiyorsanız pek bir etkisi olmayacaktır. Ancak “kahve bağımlısı” olduğunu iddia edenlerdenseniz cep yakar.

2) Bu akımı temsil eden yerler ticari kurumlar en nihayetinde. Masrafı düşük tutmak amacıyla ucuz, lezzetsiz ve kalitesiz kahve çekirdeklerini tercih ediyor olabilirler. Ancak tadından memnun kaldığınız sürece sorun teşkil etmez.

 

3. Nesil Kahvecilik

masa üstünde chemex ile filtre kahve yapılıyorKahvenin yetiştiği bölge, çekirdek türü, çekirdeğinin kafein oranı, hasat şekli, hasat dönemi, kavrulma süresi, kavrulma derecesi, kavrulma tarihi, dinlendirilme süresi, nasıl ve hangi kahve demleme ekipmanlarının kullanıldığı, sertliği – yumuşaklığı hem üreten hem de tüketen için büyük önem kazanıyor. Tıpkı şarap gibi… Yani iyi bir şarap severin doğru şarabı seçmek için değerlendirdiği faktörlerin benzeri, kahveseverler için de geçerli olmaya başlıyor.Geldik günümüzün göz bebeği olan üçüncü nesil kahveciliğe. Üçüncü nesil kahvecilik, kahveyi şarap gibi bir kültür olarak sahiplenmeyi hedefliyor. Üçüncü nesilde hem tüketici hem de üretici kanalları kahveyi daha detaylı incelemeye ve daha derinlikli istekler yaratmaya başlıyor. Hangi çekirdek filtre kahveye daha çok yakışır hangisi espressoya gider gibi sorulara cevap vermeye başlıyorsunuz.

♦️ Bu da ilgini çekebilir --> Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

Neredeyse bir baristadan daha çok uğraşıyorsunuz kahveyle. Sadece yapımıyla değil, ekilip biçilmesine kadar kurcalıyorsunuz kahveyi. Üreten tarafında ise daha kaliteli kahve tohumları üretebilmek için yarışmalar düzenlenmeye çoktan başladı. Meraklıları “Cup of Excellence”a bir göz atabilir.

 

Madde Madde 3. Nesil Kahveciliğin Faydaları

1) Sağlıklıdır. Ne içtiğinizi bilirsiniz, kahvenin hangi ülkede ne şartlarda yetiştiğini, nasıl kavrulduğunu, nasıl demlendiğini...

2) Kilogramlık paketler fiyat itibariyle göz korkutsa da uzun vadede kullanım süresi ve verilen fiyatın aroma - etki bazında karşılığı aslında oldukça tutarlı olmasını sağlıyor.

3) Doğal kahve lezzetinin geldiği son noktadır. Binlerce kahve çekirdeğinden damak tadınıza en uygun olanı istediğiniz şartlarda hazırlayabiliyor olmanız, kendinize göre en lezzetli kahveyi hazırlamanızı sağlar. 

 

kahve meyvesi

 

4. Nesil Kahvecilik Mümkün Mü?

3. nesil kahvecilikle beraber gelinen nokta, günümüz şartlarında düşünülebilecek en yüksek seviye. Kahvenin nesilden nesile kalitesinin artıp, yapaylıktan ve kimyasallıktan uzaklaşması; eğer bir gün görebilirsek 4. Nesil kahvecilikte herkesin kendi kahvesini mutfağında yetiştireceği bir akım olabilir. Ancak tabii ki mevcut şartlarda çok ütopik ve gerçekdışı bir hayal, ilerde ne olur bilinmez.

4 yorum

Güzel bi paylaşım olmuş taft’a alışınca başka kahve içilmiyor.

Görkem Ocak 05, 2023

Peki , herşey hayalle başlar madem, 4.Nesil öngörüm; Birinci neslin pratikliğini üçüncü nesil kahve kalitesi ve tadıyla birleştirme.. Suyu kaynatıyorsunuz, içerisine bir kaşık kahve atıyorsunuz ve taptaze, mis gibi aromaları olan, sağlıklı bir keyif içeceği,,
Bu arada yazı güzel olmuş, teşekkürler..

Fatih Nisan 14, 2022

4. Nesilde bence herkes kendi kahvesini yetişmeye çalışacaktır. Kendi kahvesini yetiştirip, demleyip, içmeyi deneyecektir.

Emin Mayıs 18, 2019

Hiç bir trendin son nokta olmadığını düşünüyorum ve 4. nesil kahvecilikte insanların değil yapay zekanın sunacağı bir kahve hizmeti olacağını öngörüyorum biz belki buna yetişemeyiz ama çok daha güvenilir bir hizmet olacağı kuşkusuz.

Ali Rıza Mart 25, 2019

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE