İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: 3. Nesil Kahvecilik Nedir? Tüm Kahve Nesilleri ve Özellikleri!

kahve çekirdekleri

3. Nesil Kahvecilik Nedir? Tüm Kahve Nesilleri ve Özellikleri!

Kahve, tüketildiği her dönemde farklı trendlerle karşımıza çıkmıştır. Üç farklı döneme ayrılan kahve nesilleri, kahvenin yapımından tüketilmesine kadar her noktada kahveseverlere farklı bir deneyim yaşatır. 

Son dönemde sık sık bahsedilen ve her ortamda muhabbeti dönen trend ise 3. nesil kahvecilik. Peki 3. nesil kahve akımı tam olarak nedir ve neyi savunur?

pamuk prenses kahve

3. Nesil Kahvecilik Nedir?

3. nesil kahvecilik, kahvede en yüksek kaliteyi savunarak her demlemeyi bir sanata dönüştürmeyi amaçlayan kahve akımıdır. Kahveyi tüketen kişi kullandığı çekirdeklerin yöresinden işlem yöntemine, kavrum derecesinden tadım notalarına kadar her konuda bilgi sahibi olmalıdır.

3. nesil kahve akımı 1990’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bir trenddir. Kullanılan kahveler geleneksel ölçülere göre daha açık kavrulur ve aromalarının ön plana çıkması amaçlanır. Çekirdek tipi, yöresi, kavrum yöntemi, öğütüm ve demleme gibi aşamalarda yüksek standartlar uygulanarak en iyi aromanın ortaya çıkarılması amaçlanır. Şarap kültürüyle benzerlik gösterir.

masa üstünde chemex ile filtre kahve yapılıyor

Bu akım 3. nesil kahve dükkanlarında deneyimlendiği gibi kahveseverin ev şartlarında kullandığı kahve ve ekipmanlarla uygulaması da mümkündür. Chemex, v60 ve Aeropress gibi çeşitli 3. nesil demleme ekipmanlarıyla hazırlanan filtre kahveler bu akımın bir parçasıdır.

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Özetle 3. nesil kahveciliğin en temel özellikleri;

  1. Kahvede en iyi aromaya ulaşmayı amaçlar.
  2. Kahvenin üretim ve demleme sürecine dair her detay bilinmelidir.
  3. Hem ev hem de kafeye uygun demleme ekipmanları ile hazırlanır.

TAFT Yüksek Kafeinli Filtre Kahve, Kahve Nesilleri

2. Nesil Kahvecilik Nedir?

2. nesil kahvecilik kafe zincirlerinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ve dışarıda kahve içme kültürünü geliştiren kahe akımıdır. Espresso bazlı kahve çeşitlerinin hakim olduğu bu kahve akımında çok koyu kavrulan, yoğun kahve çekirdekleri tercih edilir.

2. nesil kahve akımında kahvenin içeriği ve kalitesi 3. nesil kahvecilikte olduğu kadar ön planda değildir. Asıl amaç kafe atmosferine dahil olmak ve sosyal bir statü oluşturmaktır. Arkadaşlarla oturmak, iş görüşmeleri yapmak veya dinlenmek gibi aktiviteler sırasında ortak paydayı oluşturan bir etken görevi görür kahve.

micky mouse yazılı starbucks bardağı

1971 yılında Starbucks’ın kuruluşu ikinci nesil kahveciliğin başlangıcı kabul edilir. Bu tarihten sonra diğer pek çok kahve zincirinin açılması ve dünya genelinde yaygınlaşmasıyla ikinci nesil kahvecilik hayatımıza tam anlamıyla dahil olmuştur.

Özetle 2. nesil kahveciliğin en temel özellikleri;

  1. Koyu kavrulan ve aroma kaygısının olmadığı kahve çekirdekleri kullanılır. 
  2. İkinci nesil kahve akımının temsilcisi her köşebaşında yer alan kahve zincirleridir.
  3. Latte ve americano gibi espresso bazlı içecekler tercih edilir. Asıl amaç sosyal statü oluşturmaktır.

 ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri!

Bir kafe ortamında sohbet eden iki kadın barista yan yana yer alırken, sağ taraftaki espresso makinesi ile kahve demlemektedir.

1. Nesil Kahvecilik Nedir?

Kahvenin kimyasal işlemler sonucu doğal formunu kaybederek suda çözünebilir forma kavuşturulmasıyla elde edilen hazır kahve akımı, 1. nesil kahveciliğin başlangıcını oluşturur. 1. nesil kahve akımında asıl amaç kahveyi daha çok kişiye ulaştırmaktır, bu yüzden sağlık ve aroma yönünden diğer akımlardan geridedir.

1900’lerin başında Austin ve R.W. Hills’in hazır kahveyi vakumlu paketlere koyma fikriyle birinci nesil kahve akımı resmen başlamıştır. Kimyasal işlem uygulanan ve katkı maddesi içeren kahve tozu, içerdiği sağlık risklerine rağmen çok pratik bir kullanıma sahip olduğu için günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

kavanozda duran hazır kahve

Özetle 1. nesil kahveciliğin en temel özellikleri;

  1. Suyun içinde çözünen kimyasal hazır kahvelerin icadıyla başlamıştır.
  2. Amaç kahveyi daha çok kişiye ulaştırmak ve daha kolay hazırlamaktır.
  3. Kahveye uygulanan işlemler sonucu sağlığa zararlıdır ve aroma yönünden zayıftır.
 ♦️ Bu da ilgini çekebilir ----> Kahve Nedir, Nasıl Üretilir?

4 yorum

Güzel bi paylaşım olmuş taft’a alışınca başka kahve içilmiyor.

Görkem

Peki , herşey hayalle başlar madem, 4.Nesil öngörüm; Birinci neslin pratikliğini üçüncü nesil kahve kalitesi ve tadıyla birleştirme.. Suyu kaynatıyorsunuz, içerisine bir kaşık kahve atıyorsunuz ve taptaze, mis gibi aromaları olan, sağlıklı bir keyif içeceği,,
Bu arada yazı güzel olmuş, teşekkürler..

Fatih

4. Nesilde bence herkes kendi kahvesini yetişmeye çalışacaktır. Kendi kahvesini yetiştirip, demleyip, içmeyi deneyecektir.

Emin

Hiç bir trendin son nokta olmadığını düşünüyorum ve 4. nesil kahvecilikte insanların değil yapay zekanın sunacağı bir kahve hizmeti olacağını öngörüyorum biz belki buna yetişemeyiz ama çok daha güvenilir bir hizmet olacağı kuşkusuz.

Ali Rıza

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

DAHA FAZLA

Barista, masanın üstünde chemex ile yüksek kafeinli taft kahve servis ediyor

Barista Nedir, Ne İş Yapar? Nasıl Barista Olunur?

Barista, İtalyancada kahve hazırlayan ve sunan barmene verilen isimdir. Türkiye'de de hızla yaygınlaşan bu meslek hakkında merak ettiğin her şey içeride!

Daha fazlasını oku
siyah tezgahın üzerinde siyah moka pot ve kahve fincanı

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Moka Pot İle Kolay Kahve Yapımı!

Moka potu tanıtabilmek için en basit tarifi şöyle yapabiliriz: Türkiye için cezve neyse İtalyanlar için de moka pot tam olarak o. Moka pot ile ilgili bilmeniz gereken her şey detaylarıyla bu yazıda!

Daha fazlasını oku
Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım