Taft Coffee | 3. Nesil Kahvecilik Nedir

3. Nesil Kahvecilik Nedir?

Her dönemin kendine ait trendleri var, son dönemde hipsterların sık sık bahsettiği ve her mekânda sohbetini yaptığı trend ise 3. nesil ya da 3. dalga kahvecilik. Peki nedir bu 3. nesil kahvecilik? Aslında bu kavramı daha kolay açıklayabilmek için birinci ve ikinci nesil kahveciliğe, yani kısacası kahveciliğin tarihine bakmamız gerekiyor.

 

1. Nesil Kahvecilik

Birinci nesil kahvecilik, 1900’lerin başında suda çözünebilen kimyasal işleme tabi tutulmuş kahvelerle başladı. Bu dönemde başlıca aktiviteler; kahvenin alınıp satılması, kahvenin tüketimiyle sınırlıydı. Bu döneme damgasını vuran gelişme ise Austin ve R.W. Hills’in kahveyi vakumlu paketlere koyma fikri oldu. Bu sayede kahve çok daha uzun ömürlü olarak saklanabilir hale geldi ve tüketimi dünya çapında arttı.

 

2. Nesil Kahvecilik

İkinci nesil kahvecilik ise 1960 sonrasında Starbucks, Cafe Nero gibi kahve zincirlerinin yayılması ve kahveden daha çok keyif almak üzerineydi. İkinci nesil kahvecilik, 1966’da Amerika’da Peet’s Coffee’yi açan Alfred Peet ile başladı. Bay Peet’in arkadaşları ise 1971 yılında Starbucks’ı kurdular ve ikinci nesil kahveciliğin en önemli temsilcisinin uzun yolculuğu da başlamış oldu.

İkinci nesil kahvecilik, bugün hayatımızda inanılmaz önemli bir yer kaplıyor. Sabahları uyanmak için, okula işe giderken, önemli bir toplantı ya da sunum öncesi kahve en büyük yardımcımız.

 

3. Nesil Kahvecilik

Üçüncü nesil kahvecilik, kahveyi şarap gibi bir kültür olarak sahiplenmeyi hedefliyor. Üçüncü nesilde hem tüketici hem de üretici kanalları kahveyi daha detaylı incelemeye ve daha derinlikli istekler yaratmaya başlıyor. Kahvenin yetiştiği bölge, hasat şekli, hasat dönemi, nasıl kavrulduğu, kavrulma tarihi, nasıl ve hangi materyallerle demlendiği hem üreten hem de tüketen için büyük önem kazandı. Tıpkı şarap gibi… Yani iyi bir şarap severin doğru şarabı seçmek için değerlendirdiği faktörlerin benzeri, kahve severler için de geçerli olmaya başlıyor. Üreten tarafında ise daha kaliteli kahve tohumları üretebilmek için yarışmalar düzenlenmeye çoktan başladı. Meraklıları “Cup of Excellence”a bir göz atabilir.

Biz de Taft Coffee olarak Endonezya-Honduras harmanından özenle seçilip toplanmış kahve çekirdeklerini ustalıkla kavurup sizlere sunuyoruz.

Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları
Kapat

BURADA YENİ MİSİN?

İLK SİPARİŞİNDE %10 İNDİRİM İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYDOL!

Merak etme zırt pırt mail atıp seni bunaltmayız :)

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle