TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO

Espresso Bazlı İçecekler - Tüm Kahve Çeşitleri Bu Yazıda!

Severek içtiğimiz birçok kahve çeşidine espresso kaynaklık ediyor. Americano, latte, cappucino, latte macchiato, mocha… Hepsi espressodan türeyen, içine çeşitli eklemeler yapılarak elde edilen kahve türleridir. Bir baristanın mahareti, bu kahveleri doğru kıvamı tutturarak yapabilme becerisiyle ortaya çıkar. Bu yazıda espresso bazlı kahve çeşitlerinin özelliklerinden söz edeceğiz, kahvenizi aldıysanız başlayalım.

espresso bazlı kahve içerikleri

AMERICANO

Lezzeti filtre kahveyi andırsa da, birtakım farklılıklar vardır. Espressoya sıcak su ilave ederek hazırlanır. Dünya genelinde kabul edilen ölçüsü 170-180 ml.lik fincanlarda servis edilmesidir. 3/2’si sıcak su dolu olan fincana bir shot espresso eklenerek yapılır. Buradaki önemli nokta kahvenin suya eklenmesidir. Tam tersi şekilde kahveye sıcak su eklerseniz kahveniz yanabilir.

 beyaz masa üzerinde sıcak suya espresso koyarak amerikano yapımı

CAPPUCINO

kahverengi masa üstünde mavi fincanda cappucino

En popüler türlerden bir tanesidir. Kahveye köpürtülmüş süt eklenerek yapılır. Sütten elde edilen köpüğü olmazsa olmazıdır. İyi bir cappucinoda köpüğün bardak seviyesini geçmemesi gerekmektedir. Espresso harmanının kaliteli olması ve sütün krema kıvamını alması lezzetini belirleyen en önemli faktörlerdir. Yaklaşık 150 ml. Civarındaki fincanın 1/4'ü espressodan, kalanı ise süt ve köpükten oluşur.

 

LATTE

barista espressoya süt ekleyerek latte yapıyor

Latte, cappucinoda da olduğu gibi süt ve kahvenin bir araya gelmesiyle elde edilir. Cappucinodan farkı köpüksüz olması ve daha fazla süt içermesidir, dolayısıyla yumuşak içimli bir kahve türüdür. 150-170 ml.lik fincanlar tercih edilir. Üzerine süt kreması veya çeşitli soslarla değişik şekiller verilerek sanatsı bir sunum yapılabilir.

 

LATTE MACCHIATOdesenli kazak giymiş bir adam elinde latte macchiato tutuyor

Latte macchiatonun latteden farkı cam bardakta servis edilmesidir. Daha büyük hacimli (200-220 ml.) bardaklar kullanılır. Bu yüzden daha fazla süt içerir ve işin lezzetten ziyade görsel yönünü ilgilendiren üç katmandan (süt, kahve, süt köpüğü) oluşur. Yaklaşık 14-15 gr. (double shot) kahve kullanılır.

 

MOCHA
siyah tişortlu adam elinde latte ve mocha tutuyor

Mocha, latteye eritilmiş çikolata eklenerek yapılan bir kahve türüdür. Fincanın 1/3’ünü bitter çikolata kaplarken; kalanı espresso, süt ve süt köpüğünden oluşur.

Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları

Yorumunuzu Paylaşın

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacak

Kapat

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle