Moka Pot Nedir? Moka Pot ile Kahve Nasıl Demlenir?

İtalyanların kahve kültürüne armağan ettiği yeniliklerden biri olan moka pot, kahveseverler tarafından en çok tercih edilen ekipmanların başında geliyor. Diğer filtre kahve demleme ekipmanlarından farklı olarak ocak üstünde kahvenin pişirilmesiyle hazırlanıyor. Yöntem bakımından Türk kahvesi ile büyük bir benzerliğe sahip olan moka pot bu yönüyle ülkemizde büyük bir ilgiye sahip. Filtre kahve dünyasına adım atmak isteyen fakat Türk kahvesi geleneğine bağlı kişilerce severek kullanılan moka pot aynı zamanda espresso bağımlılarının ev ortamındaki kurtarıcısı oluyor.

Bialetti Moka Pot

Moka potun tarihsel sürecinden kullanım detaylarına kadar her konuya açıklık getiren yazımızı okuduktan sonra, moka potun size uygun olup olmadığına karar verebilir ve kahve demleme seçeneklerinize bir yenisini ekleyebilirsiniz. 

Moka Pot Nedir?

Moka pot, kaynayan suyun basınçla birlikte öğütülmüş kahvenin içerisinden süzülerek kahvenin demlenmesini sağlayan bir ocak üstü kahve demleme ekipmanıdır. Demlenen kahve, yoğun yapısı ve kremasıyla espressoyu andırır. Üç hazneden oluşan moka potun en alt haznesine su, orta haznesine ise kahve eklenir. Kaynayan su basınç gücüyle birlikte yükselerek orta hazneye ulaşır ve burada kahve demlenmeye başlar, son aşamada en üst haznede birikir ve servise hazır hale gelir. 

Moka Pot Nasıl İcat Edildi

Moka potun tarihini incelediğimizde İtalyan halkı için siyasi bir gelişimin sembollerinden biri olduğu karşımıza çıkmaktadır. 19. yüzyılın başlarında, kahvenin büyük ölçüde espresso makinesinde hazırlandığı ve büyük kafelerde servis edildiği İtalya’da, kahve daha çok çalışan kesime hitap eden ve ev şartlarında hazırlanması mümkün olmayan bir içecekti. Bu kahvehaneler aynı zamanda halkı bir araya getiren ve siyasetin sıklıkla tartışılmasına sebep olan merkezlere dönüştü.

Moka Pot Nasıl Bulundu

Sosyal yapının değişmesi amacıyla kahveyi ev ortamında hazırlanmaya uygun bir içeceğe dönüştürmekte kararlı olan İtalyanlar, bu yöndeki çalışmalarına başladılar. Uzun süren girişimlere rağmen elde edilen sonuçlar oldukça basitti ve halkı tatmin edecek düzeyde değildi. Bu döneme damga vuran gelişme ise Alfonso Bialetti’nin 1933 yılında moka potu tasarlaması ve üretmesi oldu. Moka express veya Bialetti pot olarak da adlandırılan moka pot; espressoya yakın, lezzetli bir kahve sunmakla birlikte oldukça pratik ve kullanışlıydı. Aynı zamanda İtalyanların o dönemde üretimine en çok önem verdiği metal olan alüminyum malzemeyle hazırlanmıştı.

Moka potun icat edilmesiyle birlikte İtalyan kahve kültürü büyük bir değişim yaşadı. Kahve sektöründe kahvehanelerin rolü oldukça azaldı, halkın büyük bir kısmı evde kahve demlemeye başladı ve üçüncü nesil kahvecilik ülkedeki gelişimini sürdürdü. Bugün dahi İtalya’daki 10 haneden 9’unda moka pot bulunduğu ve kullanıldığı söylenir. 

Moka Pot İle Kahve Nasıl Yapılır?

Moka pot ile kahve demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler sırasıyla moka pot, uygun boyutta öğütülmüş kahve, içme suyu ve set üstü ocaktır. 3 cup, yani 180 ml’lik bir moka pot için 12-14 gram civarında kahve kullanabilirsiniz ve moka potunuzun boyutuna göre su-kahve oranını aynı düzeyde artırabilirsiniz. 

Moka Pot İle Kahve Nasıl Demlenir gifi

İlk adımda moka potunuzun en altındaki hazneye su yerleştirin ve kahve haznesini en alt hazneyle birleştirin. Ardından orta hazneye öğütülmüş kahveyi eklemeniz gerekiyor. Su ve kahve kesinlikle taşacak düzeyde olmamalıdır. Kahveyi ekledikten sonra elinizle düzleyerek daha dengeli demlenmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında en üst parçayı da ekipmanla birleştirin.

Demleme işlemine geçtiğinizde moka potu ocağa yerleştirin ve ocağı ateşleyin. Bu aşamada moka potun en üst kapağını açık bırakabilirsiniz ve tüm süreci detaylıca görebilirsiniz. Moka pot ısıyla temas ettikten bir süre sonra kaynayan su yükselecek ve en üst haznede birikecektir.  Tüm kahve en üst hazneye toplandığında üst kapağı kapatabilir ve moka potu fincana aktarabilirsiniz. 

Bialetti Moka Pot ile Kahve Nasıl Yapılır

Moka pot ile kahve yaparken dikkat edilmesi gerekenler

1- Ateşi İyi Ayarlayın

Moka pot yapımında ekipmanın maruz kaldığı ısı seviyesi, kahvenin aromasını ve ekipmanın ömrünü doğrudan etkiler. Yüksek ateşte demleme yapmak hem kahveyi hızlıca yakacaktır, hem de ekipmanın sapının ısıya maruz kalıp zarar görmesine sebep olacaktır. En ideal demleme için orta ateş, mümkünse kısık ateş kullanın.

moka pot ile kahve demleme incelikleri

2- Taze kahve kullanın

Her kahve türünde olmazsa olmaz şartlardan biri kahvenin taze olmasıdır. Taze kahve kullanmak lezzeti doğrudan artıran en önemli faktördür. Bu nedenle kahveyi taze almanız veya demlemeden önce kendiniz öğütmeniz gerekir.

moka pot ile kahve demleme incelikleri

3- Uygun kahve öğütümüne önem verin

Her demleme ekipmanında doğru sonuca ulaşmak için belirlenen bir öğütüm boyutu vardır. Moka potta kullanılan kahvenin espressoya göre biraz daha kalın olması gerekir. Aşırı ince veya kalın bir kahve kullanmanız durumunda kahveniz yanacak veya yeterli aromaya ulaşamayacaktır. Bunu önlemek ve en uygun aromaya ulaşmak için doğrudan moka pot için öğütülen kahveleri tercih edebilirsiniz.

 moka pot öğütme ayarı

4- Sıcak su ile demleme yapın

Moka pot demlemeleriyle ilgili yapılan en büyük şikayetlerden biri, kahve doğrudan ısı ile temas ettiğinde kahvenin yanıyor olmasıdır. Kaynayan suyun buharı kahve taneleriyle buluştuğunda kahvenin yanmasına sebep olabilir. Bu süreci minimumda tutmak, daha lezzetli bir kahve demlenmesini sağlayacaktır. Bunun için moka potununuz en alt haznesini sıcak su ile doldurabilirsiniz. Bu şekilde su çok daha kısa sürede yükselecek ve daha hızlı bir demleme işlemi gerçekleşecektir. Kahve daha kısa süre ısıya maruz kaldığı için aromasını koruyacaktır.

Moka pot nasıl temizlenir?

Moka Pot Nasıl Temizlenir

Bütün kahve demleme ekipmanları için temizlik çok önemli, her ekipman kullanım sonrası detaylıca temizlenmeli ve oluşan lekenin bekletilmemesi gerekir. Diğer ekipmanlardan farklı olarak moka potun temizliği çok daha büyük bir titizliğe ihtiyaç duyuyor. 

Moka pot temizliğinde yapılan en büyük hata, temizlemek için sabun kullanılmasıdır. Moka potun kesinlikle sabun veya farklı bir temizlik malzemesi ile temas etmemesi gerekiyor. Yıkama için sabun kullanmak moka potun metal özelliğine zarar veriyor ve uzun vadede kahve aromasının bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle moka potun kullanıldıktan hemen sonra yıkanması çok önemli. Henüz ekipman sıcakken ve üzerindeki kahve lekesi kurumamışken, yalnızca su kullanarak bir bez ile ovalayabilir ve durulayabilirsiniz. Eğer kahve lekesinin kurumasına izin verirseniz bu işlem çok daha zorlu olacaktır.

lekeli moka pot nasıl temizlenir

Ancak yine de kurumuş kahve lekesini gidermek için moka potunuza bir miktar sirke ve karbonat atıp, az miktarda suyla ovaladığınızda tüm lekeler ortadan kalkacaktır. Yıkama sonrası su lekesinin oluşmaması için rafa kaldırmadan önce kurumasını beklemeniz çok önemli.

Moka pot kaç cup olmalıdır?

Moka pot satın almaya karar verdiğinizde, her ürün için farklı bir boyut seçeneği ile karşılaşacaksınız. 3 cup, 6 cup, 9 cup gibi ölçülerle ifade edilen bu seçenekler arasında her cup 60 ml’lik bir fincanı ifade eder. Örneğin 3 cup moka pot 180 ml, 6 cup moka pot 360 ml’dir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, moka pot ile yapılan demlemelerde haznenin tamamen doldurulması gerektiğidir. Örneğin 180 ml’lik bir moka potun yalnızca yarısını dolduracak şekilde demleme yaptığınızda kahve aroması istenen düzeyde olmayacaktır. Dolayısıyla size en uygun boyut seçeneğine karar vermeli ve demlemelerinizi bu ölçüye göre yapmalısınız. Bu sebeplerden ötürü en çok rağbet gören versiyonu 3 cup’tır.

Moka potta hangi kahveler yapılır?

TAFT Yüksek Kafeinli Moka Pot Kahvesi

Moka potta demlenen kahve, demleme sırasında basınç gücüne maruz kaldığından standart filtre kahveye göre oldukça gövdeli bir yapıya sahip olur. Moka potun bu özelliği nedeniyle yüksek asiditeli ve düşük gövdeli kahveler kullanıldığında çok iyi sonuç alınamayabilir. İhtiyacınız olan kahve, çok daha sert ve moka potun sağladığı yoğunluğu kaldırabilecek kahvelerdir. Bu nedenle en uygun moka pot kahvesi espressoya uygun kavrulan kahveler ve espresso harmanlarıdır.

Moka Pot Kahve Tarifleri

Moka pot ile demlenen kahvesi sizin için fazla yoğunsa veya çeşitli eklemelerle daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı tarifler mevcut. Moka pot ile espresso bazlı içeceklerin çoğunu yapmanız mümkün. Bu tariflerin en çok merak uyandıranı moka pot ile latte yapımıdır.

Eğer bir süt ısıtma makineniz veya süt köpürtücünüz yoksa cezveye kullanacağınız miktarda süt ekleyip ısıtmaya başlayabilirsiniz. Sütün lattedeki gibi kremalı bir yapıya sahip olması için çok ısınmaması gerekir. Isınan süte parmak ucuyla dokunduğunuzda elinizi yakacak seviyeye geldiğinde ocaktan alıp moka pot ile demlediğiniz kahve üzerine ilave edebilirsiniz. Bu şekilde moka pot kullanarak evde latte yapabilirsiniz.

Moka pot ile cappucino yapımı da benzer bir süreçle ileriliyor. Latte ile cappucinonun farkı cappucinonun daha köpüklü olmasıdır. Isıttığınız sütü french presse aktarır ve arka arkaya birkaç kez presslerseniz süt köpürecektir. Ardından kahvenin üzerine ekleyerek cappucino hazırlayabilirsiniz.

Tüm bu tariflerde şeker veya tatlandırmak için farklı bir şurup tercih edecekseniz kahveniz demlendikten sonra kahve ile şurubu karıştırabilir, ardından üzerine süt ilave edebilirsiniz. Süt veya şurup ilave edeceğiniz tariflerde kahve gramajını artırmak; hem kafein miktarınının yükselmesine olanak verir, hem de kahvenin sütle daha uyumlu olmasını sağlar.

Yorum Yaz

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

TAFT KAHVE