İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açmak İçin En Etkili 9 Yöntem!

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açmak İçin En Etkili 9 Yöntem!

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açmak İçin En Etkili 9 Yöntem!

Uyku açmak, hayatın yoğun temposu içerisinde işlerimiz arasındaki yorucu koşuşturmacada sorumluluklarımızı yerine getirebilmemiz  için bilmemiz gereken en önemli konulardan biri.

Hepimiz zaman zaman sabahlamak zorunda kalıyoruz veya çok geç saatte yatmış oluyoruz. Bu yüzden uyku açmak için çeşitli yöntemlere ihtiyaç duyuyoruz.

İşte karşınızda uyku açmak için en etkili 9 yöntem!

1) BİR PORSİYON TAFT FİLTRE KAHVE İÇİN

TAFT Coffee Yüksek Kafeinli Filtre Kahve

Uyku açmak ve enerji toplamak deyince doğal olarak akla ilk kafein geliyor ve kafein almak için TAFT’tan daha mantıklı bir opsiyon yok. Bunu kendi reklamımızı yapıyoruz şeklinde algılamayın, İsviçre’deki bir laboratuvarda kanıtlandı ki, dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahvesi TAFT Kahve!

Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak TAFT, pazar günü 12 saatlik bir uykudan kalkmışçasına bir enerjiyle dolmanızı ve uyku ihtiyacınızın sıfırlanmasını sağlar, hem de çok daha az masraf ve efor ile!

2) İKİ BUÇUK PORSİYON FİLTRE KAHVE İÇİN

Kedi kahve içiyor

Kafein elbette diğer kahvelerde de var, ancak uykunuzu açacak enerjiyi elde etmek için en az iki porsiyon tüketmeniz gerekiyor. Bu miktarlarda tüketebilmek için kaliteli ve lezzetli bir kahveye ihtiyacınız olacak ki hepimizin bildiği üzere piyasadaki çoğu kahve acı ve yanık.

Ayrıca 2-3 porsiyon kahve satın almak, hele ki kendiniz demlemiyor ve kafeden hazır alıyorsanız masraflı olacaktır. Bu da hem midenizin hem de cebinizin pek hoşuna gitmeyebilir.

Günlük kafein alımınızı kontrol etmek için Kafein Hesaplayıcı kullanabilirsiniz.

3) SOĞUK SUYLA YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

Iguna muslukta

Sabah kalktığınızda kendinize gelemediyseniz veya günün sonunda yorgunluktan uyuklamaya başladıysanız soğuk suyla yüzünüzü yıkamak kısa süreli bir şok etkisi yaratarak kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Bu yöntemle üzerinizdeki ölü toprağı atabilirsiniz. Ilık suyla yüzünüzü yıkamak da fayda sağlar ancak soğuk su vücut ısınızı değiştireceği için çok daha etkilidir.

4) ŞINAV ÇEKİN

Şınav çeken adam 

Kalkar kalkmaz yatağın üzerinde veya bir adım yanında şınav çekmek nabzınızın yükselmesine sebep olur. Bu sayede uyku sarhoşluğundan kurtulabilirsiniz. Vücut ısısı artacağı için soğuk kış günlerinde yorganın altından çıkmak istemeyenler için de oldukça faydalı bir yöntemdir.

Doğrudan bir sayı hedefi koyarak veya setlere bölerek yapabilirsiniz. Ne şekilde olursa olsun fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

5) NEFES EGZERSİZİ YAPIN

derin nefes alan kadın

Derin nefes almak vücuttaki kan oksijeni seviyesini yükseltir. Bu, kalp atış hızınızı yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını iyileştirir, zihinsel performansı ve enerjiyi artırır.

Bunun için çeşitli egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Derin nefes alma egzersizlerinde havayı göğsünüze değil karnınıza çekmelisiniz. Bu egzersizleri masa başında kolayca yapabilirsiniz.

Dümdüz oturarak, bu alıştırmayı 10 kez yapın:

 • Bir elinizi karnınızın hemen altında, diğer elinizi göğsünüzün üzerinde tutun. Havayı derin bir şekilde burnunuza çekin ve karnınızın elinizi dışarı itmesine izin verin. Bu esnada göğsünüz hareket etmemeli.
 • Daha sonra ıslık çalıyormuş gibi dudaklarınızdan nefesi verin. Havayı dışarı atmak için göbeğinizdeki elinizi kullanabilirsiniz.
 • Uyarıcı nefes olarak adlandırılan başka bir teknik, yogada hızlı bir enerji artışı ve daha fazla uyanıklık için kullanılır: Ağzınızı kapalı ama rahat tutarak, burnunuzdan hızla saniyede üç kez nefes alıp verin. Daha sonra normal nefes alın. Bunu ilk kez 15 saniyeye kadar yapabilir ve ardından bir dakikaya ulaşana kadar her seferinde beş saniye ekleyebilirsiniz.

6) HAVA ALIN

balkonda duran kadın

Uzun bir süre uykusuz kaldıysanız ve artık işlerinize odaklanacak gücü kendinizde bulamıyorsanız balkona veya herhangi bir açık alana çıkmanız alacağınız yüksek miktarda oksijen sayesinde kendinize gelmenize yardımcı olur. Eğer hava soğuksa, üşüdüğünüz için uykunuzu açma konusunda çok daha etkili olacaktır.

7) BULUNDUĞUNUZ ORTAMIN SERİN OLMASINA ÖNEM VERİN

termometre

Sıcak bir ortam mayışmanıza ve daha çok uykunuzun gelmesine sebep olur. Bu yüzden serin, hatta hasta olmanıza sebep olmayacak düzeyde soğuk bir ortamda çalışmanız daha dinç kalmanızda size yardımcı olur.

Bunun için kış aylarında daha ince giyinip, yaz aylarında açık bir alanda veya klimalı bir ortamda çalışabilirsiniz. Ayrıca havasız bir ortam uykunuzun kalitesiz olması anlamına gelir. Dolayısıyla uykunuzu tam alamazsınız. Bu da uyanınca kendinize gelmenizi zorlaştırır.

8) YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

yürüyüş

Yürümek pek çok faydasının yanı sıra uyku açma konusunda da oldukça önemlidir. Uyanır uyanmaz veya yorgunluğun arttığı akşam saatlerinde kısa bir yürüyüşe çıkmak toparlanma ve yorgunluğu atmada etkilidir.

Yürürken açık havada aldığınız oksijen beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Harcadığınız enerji ise daha çok yorulmanızı değil, yorgunluğu atmanızı sağlar. Çünkü insanın enerjisini sömüren şey çok hareket değil hareketsizliktir.

  9) FAALİYETLERİ ALTERNATİFLENDİRİN

  Uyanık kalmakta sorun yaşıyorsanız, sürekli aynı şeye odaklanmak yerine işleriniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Büyük bir işi bir anda bitirmeye çalışmak ve başka hiçbir şeyle ilgilenmemek uykunuzun gelmesine ve yorgunluk hissinizin artmasına sebep olur.

  Sürekli konsantrasyon zarar verir, ancak odağınızı değiştirerek üstlendiğiniz tüm görevlere daha çok özen gösterebilirsiniz.

  EN GARANTİ YOL:

  4 yorum

  Sağolun yürüyüş sayesinde 4 gündür uyuyorum.

  Emre

  Şınav çekmek gerçekten işe yarıyor sonra aklıma bide mekik çekmek geldi gerçekten başarılı

  Beren

  Bilgi için teşekkürler. Onun dışında sitenin tasarımı da çok güzel olmuş.

  1

  çok işe yarıyor gerçekten.teşekkürler.

  liya

  Yorum yazın

  Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

  Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

  DAHA FAZLA

  İnternetten Kahve Alırken Dikkat Etmen Gereken 7 Madde

  İnternetten Kahve Alırken Dikkat Etmen Gereken 7 Madde

  İnternetten kahve almak, yoğun iş-yaşam temposunda zaman kazandırması ve zahmetsiz olması sebebiyle her türlü online alışverişte olduğu gibi büyük kolaylık sağlıyor. Ancak internette aradığınızda k...

  Daha fazlasını oku
  Cold Brew Nedir, Nasıl Yapılır? En Kolay Cold Brew Tarifleri!

  Cold Brew Nedir, Nasıl Yapılır? En Kolay Cold Brew Tarifleri!

  Havalar ısındıkça sıcak filtre kahveler yerini buz gibi cold brew'e bırakıyor. Bu yazıda cold brew nedir, cold brew nasıl yapılır gibi soruların cevabını bulabilirsin.

  Daha fazlasını oku
  Anasayfa Kahveler Fırsatlar Kategoriler Hesabım