Barista Kimdir | Taft Coffee Blog

Barista Kimdir?

Barista, İtalyancada erkek/kadın barmene verilen isimdir ve çoğul hali “baristi”dir. Barista, genel olarak İtalyancada tüm içeceklerin servisini yapan kişi için kullanırken bu kelime İngilizceye farklı bir şekilde geçmiş ve profesyonel olarak espresso bazlı içecekleri hazırlayan kişiler için kullanılmıştır. İyi bir barista, kahvenin çekirdeğinden anlamalı, kahve türlerini, kahve kavurmayı, süt köpürtmeyi ve kahve makinalarını kullanmayı bilmeli, makinanın günlük temizliği ve bakımını yapabilmelidir.
Bir mekana gittiğinizde ve bir latte aldığınızda üzerinde hoş çizimlere rastlamışsınızdır. İşte bunun adı latte art! Tabii ki latte art kahvenin tadında bir değişim yaratmaz sadece işinizin biraz daha şık görünmesini sağlar. Peki bir baristayı başarılı yapan sunumu mu yoksa kahve yapımı mıdır? Aslında bu sorunun cevabı her ikisi de. Başarılı bir barista, hazırladığı kahvenin lezzetini hoş bir dokunuşla sunabilirse elbette müşteri memnuniyetini önemli derecede yükseltecektir.
Son dönemde barista eğitimleri oldukça yaygınlaştı ve bu konuda hizmet veren pek çok kurum var. Teorik eğitim tabii ki baristalığa ilk adım için çok değerli ancak bir kahvecide ya da imkanınız varsa evde pratik yapmak ve bu alandaki gelişmeleri takip ederek yeniliklere açık olmak da iyi bir barista olmanız için yapılması gerekenler arasında... Eğer yolunuz düşerse Taft Coffee'de barın karşı tarafına geçip bir süreliğine barista olmayı deneyimleyebilirsiniz.
Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları
Kapat

BURADA YENİ MİSİN?

İLK SİPARİŞİNDE %10 İNDİRİM İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYDOL!

Merak etme zırt pırt mail atıp seni bunaltmayız :)

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle