TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO

Latte Art Nedir?

Latte sanatının geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel kurallara hakim olduktan sonra, tüm latte sanatsal tasarımları temel olarak aşındırma veya boşaltma ile yapılabilir.

Profesyonel Latte Sanatı Nasıl Yapılır?

Profesyonel latte sanatının karakteristikleri, desen tanımlama, simetri, yüksek kontrast, görünmeyen kabarcıklar ve parlaklıktır. Bir tasarım oluşturabilmek için temel barista becerilerini öğrenmelisiniz. Espresso iyi olmalı ve ipeksi pürüzsüz mikro köpük üzerine hazırlanmış olmalıdır.

En klasik latte sanatı tasarımları kalp ve yaprak benzeri rozettir. Daha deneyimli baristalar, her ikisi de iki temel tasarımın çeşitleri olan kuğular ve laleler üretebilir.

Barista Association of Finland'dan barista eğitmeni Roman Kolpaktsi, "Temel teknikleri kavradıktan sonra, geleneksel kalıpları değiştirerek üreteceğiniz tasarımların bir sınırı yok" diyor.

Serbest dökme, belirli bir yükseklikten bardağa süt dökülmesi ve süt köpüğü ile kremayı birleştirmek için sürahiyi hareket ettirerek tasarımın oluşturulduğu bir tekniktir. Aşındırma işleminde, süt ve krema birbirinden daha net bir şekilde ayrılır ve desen bir aşındırma kalemi ile tamamlanır.

"Latte sanatıyla sonsuza kadar eğlenebilirsiniz. İnsanların kahve hakkında heyecanlandığını ve şaşırtıcı desenleri ortaya çıkardığını görmek harika." diyor Kolpaktsi.

Kahve ilk olarak birkaç sene önce popüler süt bazlı espresso içeceklerinin doğduğu yer olan İtalya'da görsel sanatlar haline getirildi ancak latte sanatını ana akım haline getirme kredisi ABD kahvelerine ait. Desenlerle süslenmiş kahveler, 1980'lerin sonunda ve 1990'lı yılların başında ABD'de popüler hale geldi ve kısa süre sonra dünyaya yayılmaya başladı.

2000'li yıllarda latte sanatı, Avustralya'ya ve İskandinav ülkelerine ulaştı. Günümüzde, Asya baristaları, latte sanatı için dünya şampiyonalarında çok iyi bir performans sergiliyor.

Barista eğitmeni Kolpaktsi, "Asya'daki baristaların gerçekten çok iyi bir iş ahlakına sahipler ve en iyi olmak için çok çalışkanlar." diyor.

Kolpaktsi'ye göre latte sanatının popülaritesi, tüketicilerin kahve farkındalığındaki genel artışı ile el ele büyüdü. Bugünün tüketicileri, kahvenin kalitesinde ısrar etmeyi öğrendi.

Kolpaktsi, "Hızlı teslim edilen iyi bir kahve, eserlerine, içeriklerine ve müşterilerine değer veren profesyonel bir baristaya ait bir işaret." dedi.

Sosyal medyanın yükselişi latte sanatını dünya çapında bir olgu haline gelmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Günümüzde #latteart hashtagi ile neredeyse üç milyon Instagram yayını vardır ve YouTube'da en popüler latte sanat videoları yaklaşık beş milyon kez görüntülenmiştir. Siz de Taft Coffee'yi Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları

Yorumunuzu Paylaşın

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacak

Kapat

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle